Petak, 05.12.2025.
7 C
Sarajevo

Dostignut najveći broj osiguranika u istoriji Fonda PIO

To je, istovremeno, i najveći broj osiguranika u istoriji postojanja ovog fonda od aprila 1992. godine, za koje se plaćaju doprinosi po osnovu obaveznog penzijskog i invalidskog osiguranja.

Za posljednja tri mjeseca broj osiguranika povećan je za 2.617, sa 318.702 osiguranika evidentiranih sa 30. junom na 321.319 na dan 30. septembra ove godine, dok je odnosu na decembar 2020. godine broj osiguranika povećan za 5.821 godine.

Sa povećanjem broja osiguranika, istovremeno, poboljšana je i stopa zavisnosti, odnosno odnos između broja osiguranika i broja korisnika prava i sada ponovo iznosi 1,18:1, jer je rast broja osiguranika veći od rasta broja korisnika prava na penziju.

Stopa zavisnosti je važan pokazatelj stabilnosti svakog penzijskog sistema i na kraju prošle godine bio je nepovoljniji kada je zabilježeno 1,16:1, dok je 2016. godine bio 1,13:1.

I pored negativnog uticaja u periodu pandemije virusa korona, navode u Fondu, u devet mjeseci ove godine bilježi se stalni rast broja osiguranika, za oko 650 na mjesečnom nivou, a u odnosu na septembar 2020. godine kada je bilo 313.707 osiguranika povećanje je za 7.612 ili 634 na mjesečnom nivo.

Pozitivan trend rasta broja osiguranika i prihoda, po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, uz poboljšanje strukture korisnika prava direktno utiču na poboljšanje stabilnosti penzijskog sistema Republike Srpske.

Zahvaljujući paketu ekonomsko-finansijskih mjera Vlade Republike Srpske i podršci privrednim subjektima u prevazilaženju posljedica izazvanih pandemijom virusa korona, rezultati koji su postignuti na ovom planu daju realne projekcije i očekivanja za dalji nastavak rasta broja osiguranika i prihoda po osnovu doprinosa i do kraja 2021. godine.

 

Izvor: srna.rs

Popularno ove nedelje

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Бака Милка у Лондону прославила 105. рођендан: Ово је њена невјероватна животна прича (ФОТО/ВИДЕО)

Једна од најстаријих Српкиња, Милица Јовић, прославила је 6....

Galić: Helezovo ponašanje nedostojno funkcije

Zamjenik ministra obrane u Savjetu ministara Slaven Galić ogradio...

UIO: Uslovi za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška nisu ispunjeni

Uslovi za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška Novi most...

Teme

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Galić: Helezovo ponašanje nedostojno funkcije

Zamjenik ministra obrane u Savjetu ministara Slaven Galić ogradio...

UIO: Uslovi za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška nisu ispunjeni

Uslovi za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška Novi most...

Dogovoreno povećanje boračkog dodatka u Republici Srpskoj

Osnovica za borački dodatak u Republici Srpskoj biće povećana...

Golubović: Povećanje plata za zaposlene u obrazovanju i kulturi

Ministar prosvjete i kulture Borivoje Golubović najavio je povećanje...

Povezani članci

Popularne kategorije