Subota, 25.04.2026.
9 C
Sarajevo

Izvoz iz BiH napokon raste?

Barem tako pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), u kojima se vidi da je izvoz iz BiH u januaru ove godine iznosio 1,259 milijardi KM.

U istom periodu prošle godine izvoz je iznosio 1,212 milijardi KM, dok je u januaru 2023. godine bio 1,460 milijardi KM.

Sa druge strane, i uvoz u Bosnu i Hercegovinu počeo je da raste.

Tako je u prvom mjesecu ove godine uvoz iznosio 2,213 milijardi KM, dok je u istom periodu prošle godine bio 2,041 milijardu KM.

U januaru 2023. godine uvoz u BiH iznosio je 2,088 milijardi KM.

Prema podacima UIO BiH, u prvom mjesecu ove godine najviše je izvezeno električnih mašina i opreme i njihovih dijelova, aparata za snimanje ili reprodukciju zvuka, televizijskih aparata za snimanje ili reprodukciju slike i zvuka i dijelova i pribora za te proizvode za oko 131 miliona KM.

Dalje je izvezeno nuklearnih reaktora, kotlova, mašina te aparata i mehaničkih uređaja i njihovih dijelova za 106 miliona KM, pa mineralnih goriva, mineralnih ulja i proizvoda njihove destilacije, bitumenskih materija i mineralnih voskova za 102 miliona KM.

Što se tiče uvoza, u prvom mjesecu ove godine najviše je uvezeno mineralnih goriva, mineralnih ulja i proizvoda njihove destilacije; bitumenskih materija i mineralnih voskova za oko 336 miliona KM.

Slijedi uvoz nuklearnih reaktora, kotlova, mašina te aparata i mehaničkih uređaja i njihovih dijelova za oko 187 miliona KM, te šinskih vozila i njihovih dijelova, kolosječnih sklopova i pribora i njihovih dijelova, mehaničke i elektromehaničke saobraćajne signalne opreme svih vrsta za iznos od oko 158 miliona KM.

Kada su u pitanju države, najviše je u januaru plasirano robe u Hrvatsku za oko 205 miliona KM, pa u Njemačku za 194 miliona KM, Srbiju 137 miliona KM, Austriju 125 miliona KM i Sloveniju za 116 miliona KM.

Kada je u pitanju uvoz, najviše proizvoda uvezli smo iz zemlje u koju smo i izvozili – Hrvatske i to za oko 433 miliona KM.

Nakon Hrvatske, slijedi uvoz iz Srbije za 277 miliona KM, pa Slovenije za 189 miliona KM, Njemačke za 174 miliona KM i Italije za 153 miliona KM.

Ekonomista Igor Gavran smatra da je do povećanja izvoza došlo možda i zbog poskupljenja naših proizvoda na inostranom tržištu, ali i malog oporavka bh. izvoza.

"Mislim da je i jedno i drugo u pitanju, a s obzirom na strukturu našeg izvoza, već blagi rast izvoza jednog proizvoda kao, recimo, električne energije može trenutno promijeniti sliku, iako se suština ne mijenja. Inflacija se također vraća kao problem. Mislim da je još rano za neke dugoročnije zaključke, pa treba vidjeti kakav će biti trend dalje", naglasio je Gavran za "Nezavisne novine".

Popularno ove nedelje

EU najavljuje 21. paket sankcija Rusiji; Lavrov: Zapad objavio Moskvi otvoreni rat, odnosi trajno narušeni

Rusija i Ukrajina razmijenile su po 193 ratna zarobljenika...

Planeta na raskršću: biodiverzitet između klimatske krize i ljudskih navika

Dan planete Zemlje više nije simboličan podsjetnik na ljepotu...

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Teme

Planeta na raskršću: biodiverzitet između klimatske krize i ljudskih navika

Dan planete Zemlje više nije simboličan podsjetnik na ljepotu...

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Gašić: Od septembra regrutacija za obavezno služenje vojnog roka

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić očekuje da regrutacija za...

Сара Ћирковић у полуфиналу Свјетског купа у Бразилу

Најтрофејнија српска боксерка, 21-годишња Сара Ћирковић наставила је са...

Šeranić: Predloženo duplo povećanje prava na odsustvo u slučaju bolesti djeteta

Vlada Srpske danas je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama...

Povezani članci

Popularne kategorije