На конкурсу за најбољи литерарни рад прво мјесто је освојио Павле Ђоговић из Основне школе "Свети Сава" из Источног Новог Сарајева.
"Дане Душка Трифуновића" 19. пут у част овог књижевника, пјесника и телевизијског аутора организује Културно-спортски центар Пале, чији директор Славка Брезо каже да је ова манифестација од великог значаја јер промовише културу и традицију.
Књижевници Дејан Алексић и Бранко Стевановић данас су са ученицима основних школа са подручја града Источно Сарајево одржали програм за дјецу под називом "Дјеци у част".
Алексић је навео да је у публици велики број дјеце и да писци имају обавезу да их убиједе у важност књиге с обзиром на то да постоји криза читања.
"Колега Стевановић и ја имали смо интерактиван програм за дјецу, какав највише волимо. Као писци морамо данашњој дјеци да створимо предству о томе зашто је важно читати, бити присутан у култури и стваралаштву и коју корист у том добу имају од читања", рекао је Алексић.
Стевановић, који је пјесник за дјецу и одрасле, рекао је да литература за дјецу мора бити отворена и духовита.
"Наш задатак јесте да међу младима пронађемо оне које имају ту `жицу` за умјетничко стваралаштво јер ће својим дјелима допринијети култури не само свога града него и европској и свјетској. Дјеца не знају за шта су све способна и која је сврха њиховог постојања док не виде некога ко би им могао бити узор", истакао је Стевановић.
Данас у 19.00 часова на програму је вече за одрасле под називом "Буквално тако" када ће публика имати прилику да чује добитнике награде "Душко Трифуновић" и то Ђорђа Сладоја, Милицу Бакрач, Милоша Ковачевића и Благоја Баковића.
Бесједу о Душку говориће Милош Ковачевић, док је специјални гост Ивана Жигон која ће својим наступом употпунити овај програм.
Овогодишњи 19. "Дани Душка Трифуновића" биће завршени у недјељу, 14. септембар, у 19.00 часова када ће у оквиру манифестације и поводом Дана и славе града Источно Сарајево – Светог Петра Дабробосанског наступити Бојан Маровић и Бане Томашевић са представом "/Не/културни шоу".
Сви програми у оквиру манифестације у част овог великог српског пјесника, чувеног књижевника и телевизијског аутора су бесплатни и отворени за јавност. Изјаве за новинаре планиране су сутра и у недјељу, 13. и 14. септембра, у 18.30 часова.
Циљ манифестације је да се кроз поезију, музику и умјетност његује сјећање на пјесника који је оставио дубок траг у култури ових простора.
Душко Трифуновић рођен је у Сијековцу код Брода 1933. године. Прву књигу издао је са 25 година по доласку у Сарајево. Трифуновић је написао двадесетак књига поезије, четири романа и неколико драма, а сматра се заслужним за креирање сарајевске рокенрол школе.
Аутор је текстова пјесама најпознатијих рок група и пјевача некадашње Југославије, међу којима су "Бијело дугме" и "Индекси", те Арсен Дедић и Здравко Чолић.
Остаће упамћен и као аутор култне емисије на Телевизији Сарајево "Шта дјеца знају о завичају". По избијању рата у БиХ 1992. године избјегао је у Нови Сад, гдје и умро 2006. године. Сахрањен је у Сремским Карловцима.
Извор: Срна

