Ponedjeljak, 27.04.2026.
11 C
Sarajevo

Попис имовине суштинско, а не техничко питање

БАЊА ЛУКА – Замјеник предсједавајућег Дома народа парламента БиХ Душанка Мајкић изјавила је да попис имовине у БиХ не може бити техничко питање, а ако ипак буде тако третирано, онда нема потребе да се тиме бави ОХР.


"Попис имовине је суштинско, а не техничко питање. У овом процесу постоје потпуно различити ставови, посебно о датуму до којег ће бити пописана имовина, а они упорно говоре да је то техничко питање", рекла је Мајкићева.

Она је нагласила да "никакав ОХР-ов технички попис не може бити предмет за подјелу имовине у БиХ", додајући да ће се СНСД жестоко борити против тога.

Предсједник СДС-а Младен Босић изјавио је да ОХР не би трошио новац и упуштао се у процедуру пописа имовине да у том послу не жели да постигне неки циљ.

"Чини се да тај циљ неће бити у складу са интересима РС, јер очигледно је да одлука ОХР-а о попису имовине из 1991. године, када је БиХ била у саставу СФРЈ, значи прије Дејтона, прејудицира неке ставри које се очекују приликом расподјеле", рекао је Босић.

Независни посланик у парламенту БиХ Момчило Новаковић оцјенио је да ОХР-ов попис имовине сасвим сигурно може послужити у политичке и неке друге сврхе.

"ОХР је могао једноставно тражити податке о имовини од ентитетских институција. Без икакве потребе су ушли у посао пописа и формирања тима за то", рекао је Новаковић.

Према његовим ријечима, суштински проблем је у попису имовине која није укњижена ни на ентитете ни БиХ, а налази се изван земље.

Високи представник за БиХ Валентин Инцко покренуо је 12. августа процес у оквиру кога ће ОХР прикупити попис некретнина над којима је 31. децембра 1991. године право располагања или управљања имала бивша Социјалистичка Република БиХ, те некретнина које су на БиХ пренесене као резултат међународног споразума о сукцесији бивше СФРЈ.

ОХР ће прикупити податке из сваке од 48 земљишно-књижних канцеларија у БиХ, а када буду прикупљене све потребне информације, доставиће извјештај Савјету министара и ентитетским премијерима, који онда морају одлучити о томе како ће расподијелити имовину путем споразума Савјета министара БиХ и ентитетских влада.

 

Popularno ove nedelje

Tramp evakuisan tokom večere sa dopisnicima Bijele kuće – čuli se pucnji, pogođen tajni agent (VIDEO)

Donald Tramp je hitno evakuisan sa večere Udruženja dopisnika...

IDDEEA BiH: Upozorenje građanima o lažnim porukama i zloupotrebi imena agencije

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH...

EU najavljuje 21. paket sankcija Rusiji; Lavrov: Zapad objavio Moskvi otvoreni rat, odnosi trajno narušeni

Rusija i Ukrajina razmijenile su po 193 ratna zarobljenika...

Planeta na raskršću: biodiverzitet između klimatske krize i ljudskih navika

Dan planete Zemlje više nije simboličan podsjetnik na ljepotu...

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Teme

IDDEEA BiH: Upozorenje građanima o lažnim porukama i zloupotrebi imena agencije

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH...

Planeta na raskršću: biodiverzitet između klimatske krize i ljudskih navika

Dan planete Zemlje više nije simboličan podsjetnik na ljepotu...

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Gašić: Od septembra regrutacija za obavezno služenje vojnog roka

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić očekuje da regrutacija za...

Povezani članci

Popularne kategorije