Utorak, 10.03.2026.
3 C
Sarajevo

Пиратска партија Србије спрема пиратску револуцију

БЕОГРАД – Ових Србију је посјетила је Амелија Андерсдотер, посланица Пиратске партије Шведске у Европском парламенту.


Домаћин јој је био Александар Благојевић, оснивач Пиратске партије Србије, нерегистрованог удружења са политичким амбицијама. Како каже, нема ништа против да буде премијер пиратске Србије.

– Укидањем патентног система и заштите ауторских права, као деструктивног, ми морамо да обезбедимо хуман и квалитетан систем за заштиту аутентичности, како бисмо осигурали ауторе од копија и лажњака. Јер, постојећи систем омогућава највећим играчима још више профита, док малима не оставља могућност за развијање. Решење је у објективном мерењу посете и популарности појединих интернет страница и аутора. То ће бити светска пиратска револуција и на томе активно радимо. У овом тренутку, пиратска револуција почела је у 21 земљи у свету – каже Александар за наш лист.

Не страхује од могућности да не пређе цензус, јер се позива на искуства европских пиратских партија, којима такође није успјело из првог покушаја. Задовољно истиче да су им се недавно придружили и политички пирати из Кине, земље у којој је пиратерија посебно раширена:

– Још немамо никакав званични документ. Незванично смо основани у фебруару 2008. и сада делујемо као група грађана. Оријентисани смо углавном ка такозваној нетворк популацији, од 14 до 35 година. За сада им је, истиче овај пират у политици, главни циљ да очувају природни раст присталица, па зато не журе са званичном регистрацијом. Прихваћени су у Пиратској интернационали, а ослонац налазе у њеном статуту који гарантује подршку свим формалним и неформалним пиратским организацијама. Србија је, напомиње, једна од земаља оснивача Пиратске интернационале.

Александар објашњава да свакодневно сарађује са петнаестак људи из Србије, а да је директно повезан са њих око 3.000.

– На политичком небу можете да нас очекујете већ на следећим изборима – каже Благојевић.

Политика

Popularno ove nedelje

Preminula doc. dr Јadranka Petrović

Docent na Ekonomskom fakultet Univerziteta u Banjaluci dr Јadranka...

Georgijeva: Svjetske ekonomije moraju se pripremiti za nepojmljive šokove

Svjetske ekonomije moraju da se pripreme za nepojmljive šokove,...

U Njujorku održan pomen velikom pronalazaču i rodoljubu Mihajlu Pupinu

Na groblju Vudlon u Njujorku održan je pomen povodom...

Ko je Modžtaba Hamnei, novi vrhovni vođa Irana

Modžtaba je drugi sin pokojnog ajatolaha Hameneija, koji je...

Položaj žena u nauci: manjak, diskriminacija, nevidljivost, seksualno uznemiravanje i mobbing

Položaj žena u nauci i akademskoj zajednici uopšte...

Teme

Preminula doc. dr Јadranka Petrović

Docent na Ekonomskom fakultet Univerziteta u Banjaluci dr Јadranka...

Georgijeva: Svjetske ekonomije moraju se pripremiti za nepojmljive šokove

Svjetske ekonomije moraju da se pripreme za nepojmljive šokove,...

U Njujorku održan pomen velikom pronalazaču i rodoljubu Mihajlu Pupinu

Na groblju Vudlon u Njujorku održan je pomen povodom...

Ko je Modžtaba Hamnei, novi vrhovni vođa Irana

Modžtaba je drugi sin pokojnog ajatolaha Hameneija, koji je...

Alarmantni podaci o migracijama u Srpskoj: Većina opština gubi stanovništvo

Samo 12 lokalnih zajednica u Republici Srpskoj lani je...

Barel nafte na evropskim berzama premašio 110 dolara

Zbog rata na Bliskom istoku, barel nafte tipa "brent"...

Povezani članci

Popularne kategorije