Srijeda, 10.12.2025.
1 C
Sarajevo

Ukrajina u procjepu, Timošenko štrajkuje glađu

Izvor:RTS

Kremlj je odbacio kao neosnovane prekore rukovodstva Evropske unije upućene Rusiji za pritisak na Ukrajinu povodom potpisivanja sporazuma o pridruženom članstvu, javio je Interfaks.

Podršku ukranijskim demonstrantima, koji peti dan protestuju protiv odluke vlade da ne potpiše sporazum o pridruživanju sa EU, pružila je i bivša premijerka Julija Timošenko štrajkom glađu.

"Proglašavam neograničen štrajk glađu sa zahtjevom da Janukovič potpiše sporazum o povezivanju sa EU", navela je Timošenkova u pismu koje je pročitao njen advokat pred njenim pristalicama u centru Kijeva.

U pokušaju da privole vlast da promijeni odluku koja Ukrajinu udaljava od evrointegracija, demonstranti su i peti dan na ulicama Kijeva, pošto su se sinoć opet sukobili sa policijom.

"Predsjednik je više puta izložio našu poziciju. U ovom slučaju neumjesno je govoriti o bilo kakvom pritisku", rekao je Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Prema njegovim riječima, Rusija uvažava i spremna je da pozdravi svako rješenje ukrajinske strane, jer je to suvereno i unutrašnje pitanje Ukrajine.

Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i predsjednik Saveta EU Herman van Rompej izdali su juče zajedničko saopštenje u kom su "odlučno osudili rusku poziciju" kada je u pitanju sporazum Kijeva i Brisela i izrazili spremnost da objasne Moskvi u čemu je uzajamna korist odnosa EU sa Kijevom, prenijela je agencija RIA Novosti.

Navodeći da imaju saznanja "o spoljnom pritisku na Ukrajinu", lideri Unije se nadaju da "kratkoročni razlozi neće prevladati nad dugoročnom korišću od tog partnerstva".

"Čvršći odnosi sa EU ne postižu se na račun odnosa među istočnim partnerima i drugim njihovim susjedima, kao što je Rusija. ‘Istočno partnerstvo’ zamišljeno je kao uzajamno korisno, gdje svi dobijamo", navedeno je u saopštenju Van Rompeja i Baroza.

Ukrajina poprište sukoba EU i Rusije

Prošle nedjelje ukrajinska vlada obustavila je pripreme za potpisivanje sporazuma sa EU, za koji je planirano da bude potpisan na samitu "Istočnog partnerstva" 28-29. novembra u Vilnjusu.

Ukrajinski premijer Nikolaj Azarov upozorio je da njegova zemlja postaje poprište sukoba Brisela i Moskve. Azarov je istakao i da se o sporazumu sa Rusijom o novoj finansijskoj podršci još nisu dogovorili.

"Očekivali smo da ćemo moći da se dogovorimo sa EU o kompenzaciji", rekao je sinoć premijer Ukrajine Nikolaj Azarov, govoreći o nadoknadi štete po ukrajinsku ekonomiju od smanjenja obima trgovine sa Rusijom, prenio je Itar-tas.

Predsjednik Ukrajine Viktor Janukovič obratio se juče naciji objašnjavajući obustavljanje priprema ekonomskim problemima koji bi mogli da nastupe u prelaznom periodu.

"Kao što otac ne može da porodicu ostavi bez hljeba, ni ja nemam pravo da ljude ostavim na milost i nemilost sudbine, sa problemima koji se mogu pojaviti, ukoliko pod pritiskom koji osjećamo bude zaustavljena proizvodnja i milioni građana budu izbačeni na ulicu", rekao je Janukovič.

Agencija RIA Novosti podsjeća da je Rusija predlagala posredovanje u pregovorima Ukrajine i EU i da je 21. novembra Putin rekao da je Moskva spremna za trilateralne pregovore radi rješavanja pitanja u vezi sa potpisivanjem sporazuma o pridruživanju, između Kijeva i Brisela.

Popularno ove nedelje

Milan Nedeljković će biti novi šef BMW-a

Srbin Milan Nedeljković preuzeće 14. maja 2026. dužnost predsjednika...

Ševe, Strele ili o sarajevskim snajperistima Armije BiH

Sjećam se jednog razgovora u kojem je Boro Kontić...

Studija pokazala: vakcinisani protiv COVID-19 su imali 74% manji rizik da umru od teškog oblika bolesti

U moru zbunjujućih informacija o COVID-19 mRNA (iRNK) vakcinama,...

Račić: Granični prelaz u Gradišci žila kucavica ekonomije BiH

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić izjavio je...

Zovko: Političko Sarajevo stoji iza necivilizovanog rječnika Heleza

Evroposlanik iz Hrvatske Željana Zovko istakla je da iza...

Teme

Milan Nedeljković će biti novi šef BMW-a

Srbin Milan Nedeljković preuzeće 14. maja 2026. dužnost predsjednika...

Ševe, Strele ili o sarajevskim snajperistima Armije BiH

Sjećam se jednog razgovora u kojem je Boro Kontić...

Račić: Granični prelaz u Gradišci žila kucavica ekonomije BiH

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić izjavio je...

Zovko: Političko Sarajevo stoji iza necivilizovanog rječnika Heleza

Evroposlanik iz Hrvatske Željana Zovko istakla je da iza...

Zabrana društvenih mreža za mlađe od 16 godina stupila na snagu u Australiji

Zabrana korišćenja društvenih mreža za osobe mlađe od 16...

CIK naredio ponovno brojanje na 51 biračkom mjestu

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine BIH donijela je...

Из других медија (РТС) – Купрес отета земља (ВИДЕО)

Опустела села, урушене куће, затворене школе, закатанчене цркве, то...

Povezani članci

Popularne kategorije