Srijeda, 22.04.2026.
6 C
Sarajevo

Vujanović: Sutorina dio Crne Gore zauvijek

Filip Vujanović je, povodom mitropolitove izjave o nedavnoj posjeti potpredsjednika kosovske vlade Hašima Tačija Podgorici, rekao da ih vidi kao kontinuitet Amfilohijevog bavljenja politikom "od toga što se protivi NATO koji je državni prioritet Crne Gore, do toga da govori ko je dobrodošao u Crnu Goru, a ko nije", prenosi Tanjug.

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović je ocijenio da Crna Gora ima "fantastično dobre odnose" sa Srbijom.

Vujanović je na podgoričkoj televiziji Atlas kazao da će Crna Gora i Srbija brzo i lako utvrditi graničnu linju između dvije države.

Predsjednik Crne Gore je kazao da je "glupost, neviđena bruka", to što je nedavno na utakmici Crvena zvezda-Galatasaraj u Beogradu, izvjesni dječak u crnogorskoj nošnji pjevao pjesmu o borbi sa Turcima.

Uoči Tačijeve posjete, mitropolit je rekao da je aktuelni potpredsjednik kosovske vlade i ministar spoljnih poslova "jedan od glavnih aktera genocida na Kosovu i Metohiji", te da bi zbog toga trebalo da je u Hagu.

Predsjednik Crne Gore takođe smatra besmislenim otvaranje spora sa BiH o Sutorini i poručuje da Crna Gora neće prihvatiti međunarodnu arbitražu o tom graničnom pitanju.

Filip Vujanović je u emisiji Živa istina, koju su sinoć emitovali crnogorski mediji, rekao da je za Crnu Goru priča o razgraničenju sa Bosnom i Hecregovinom završena, pošto je Vlada u junu prošle godine prihvatila ugovor o tome.

Iako informaciju da Predsjedništvo BiH nije juče razgovaralo o Sutorini vidi kao dobar znak, Vujanović ne krije da je iznenađen otvaranjem tog pitanja od strane dijela rukovodstva u Sarajevu, posebno Bakira Izetbegovića.

"Stav naše zemlje po tom pitanju je jasan. To je da je Sutorina dio Crne Gore zauvijek, da mi o Sutorini kao teritoriji nećemo nikada pregovarati i da nikada nećemo prihvatiti arbitražu i Međunarodni sud pravde", naveo je crnogorski predsjednik.

Vujanović je dodao i da Crna Gora nikada neće devalvirati arbitražnu odluku Badinterove komisije, niti ponovo utvrđivati granice.

Odluku da odloži slanje ambasadora u Sarajevo, Vujanović vidi kao praktično iznuđen potez.

"Bilo bi besmisleno da ja potpisujem ukaz ambasadoru Crne Gore u BiH i time pokazujem da smo mi priču o Sutorini doživjeli kao neku redovnu pojavu, ili, kako bi tumačili zlobnici, da podržavam takav odnos Bakira Izetbegovića prema pitanju Sutorine", dodao je Vujanović.

Prema njegovim riječima, u Sarajevu neće biti ambasadora sve dok iz zvaničnih institucija BiH budu osporavane granice Crne Gore.

Govoreći o raspletu u slučaju Prevlake, crnogorski predsjednik očekuje da će se dogovorom sa Hrvatskom ići na arbitražu i da će sud donijeti odluku koju će obe države prihvatiti.

Inače, i ministarska spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić rekla je da će se dvije zemlje sudski razgraničiti.

izvor: RTS

Popularno ove nedelje

Slučaj Marat Safin: Od vrha svjetskog tenisa do povučenog života u pustinji (FOTO)

Nikada se nije uklapao u kalup, nikada nije radio...

Španska vlada naredila: Hitno uklonite ustaške simbole sa grobnice zločinca NDH Maksa Luburića

Sa grobnice zloglasnog zapovjednika ustaškog logora Jasenovac, zločinca Vjekoslava...

Doživotna zabrana kupovine cigareta za osobe rođene poslije 2008. godine u Velikoj Britaniji

Djeci i mladima u Ujedinjenom Kraljevstvu koji danas imaju...

Stanivuković: Prvi tramvaj u Banjaluci u septembru

Prve tramvaje i električne autobuse očekujemo u mjesecima pred...

Teme

Španska vlada naredila: Hitno uklonite ustaške simbole sa grobnice zločinca NDH Maksa Luburića

Sa grobnice zloglasnog zapovjednika ustaškog logora Jasenovac, zločinca Vjekoslava...

Stanivuković: Prvi tramvaj u Banjaluci u septembru

Prve tramvaje i električne autobuse očekujemo u mjesecima pred...

Preminuo ugledni ljekar Zoran Mavija

Ugledni ljekar, gastroenterolog Zoran Mavija preminuo je danas. Mavija je...

Uspješno izvedena jedna od najzahtjevnijih kardiohirurških intervencija

Tim vrhunskih stručnjaka Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra...

Povezani članci

Popularne kategorije