Petak, 27.02.2026.
-2.1 C
Sarajevo

Godišnjica smrti srpskog nobelovca

Ivo Andrić rođen je 9. oktobra 1892. godine u Docu kod Travnika.

U Višegradu je završio osnovnu školu, a u Sarajevu Veliku gimnaziju, najstariju srednju školu u BiH.

U oktobru 1912. započinje studije u Zagrebu, odakle prelazi u Beč, gdje sluša predavanja iz istorije, filozofije i književnosti. Zbog slabih pluća i čestih zdravstvenih problema, pisac uskoro napušta prijestonicu Austrije i nastavlja studije u Krakovu.

Andrić je kao gimnazijalac bio pripadnik pokreta "Mlada Bosna" i borac za oslobođenje južnoslovenskih naroda iz Austrougarske monarhije.

Zatečen Prvim svjetskim ratom, ubrzo napušta studije, vrativši se u Split, gdje ga policija hapsi i odvodi u tamnicu – prvo u Šibenik, a zatim u Maribor, nakon čega mu je određen kućni pritvor u Ovčarevu, odakle prelazi u Zenicu.

Pisac je studije završio u Gracu. U junu 1924. godine odbranio je doktorsku tezu "O razvoju duhovnog života u Bosni pod uticajem turske vladavine", a dvije godine kasnije postao je vanredni član Srpske kraljevske akademije u Beogradu. Njen redovni član bio je do 1939. godine.

Andrić je iza sebe ostavio bogat književni opus. Svoju književnu karijeru započeo je kao pjesnik – prvi književni rad, pjesmu "U sumrak", objavio je 1911. u "Bosanskoj vili". Tokom boravka u mariborskoj tamnici intenzivno piše prozu, a 1918. slijedi djelo "Eks Ponto".

Poslije Prvog svjetskog rata Andrić se zaposlio u Ministarstvu spoljnih poslova u Beogradu. Služba ga je u ranoj fazi odvela u diplomatiju u Vatikanu, Trstu, Bukureštu, Gracu.

Radio je u diplomatskoj službi Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a zatim Kraljevine Jugoslavije, i u Rimu, Marselju, Parizu, Briselu, Ženevi, Madridu i Berlinu.

Tada objavljuje i zbirku pjesama u prozi "Nemiri" i pripovjetke "Ćorkan i Švabica", "Mustafa Madžar", "Ljubav u kasabi", "Most na Žepi", "Jelena, žena koje nema".

Uoči Drugog svjetskog rata, 1939. godine, zbog neslaganja s politikom vlasti u Beogradu, napustio je ambasadorsko mjesto u Berlinu, vratio se u Beograd i posvetio pisanju.

Književnu veličinu i priznatost u svijetu Andriću je donio prozni opus: romani "Travnička hronika", "Na Drini ćuprija" i "Gospođica", nastali 1945. godine, kao i roman "Prokleta avlija" iz 1954. godine.

Za roman "Na Drini ćuprija" pisac je krajem 1961. godine dobio Nobelovu nagradu za književnost. Ivo Andrić je prvi i do sada jedini pisac sa ovih prostora koji je odlikovan ovim najvišim književnim priznanjem.

Umro je na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu 13. marta 1975. godine, u 82 godini. Sahranjen je u Aleji velikana na beogradskom Novom groblju.

Izvor: Srna 

Popularno ove nedelje

Forto o problemu vozača: Nema brzih rješenja za Šengen, prijete novi protesti i milionski gubici (VIDEO)

Ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara Edin Forto...

Fudbaleri Crvene zvezde večeras dočekuju francuski Lil

Fudbaleri Crvene zvezde večeras od 18.45 dočekuju francuski Lil...

Pozovimo 17193 i pomozimo Sofiji da napravi prvi korak

Sofija Dujlović iz Banjaluke ima samo 15 mjeseci, a...

Vazduh nezdrav u pet gradova

U Kaknju, Banjaluci, Tuzli, Sarajevu i Zenici vazduh je...

BHRT prekinuo redovni program: Upozorenje na moguće trajno gašenje

BHRT danas ne emituje svoj redovni program. Ovo je...

Teme

Fudbaleri Crvene zvezde večeras dočekuju francuski Lil

Fudbaleri Crvene zvezde večeras od 18.45 dočekuju francuski Lil...

Pozovimo 17193 i pomozimo Sofiji da napravi prvi korak

Sofija Dujlović iz Banjaluke ima samo 15 mjeseci, a...

Vazduh nezdrav u pet gradova

U Kaknju, Banjaluci, Tuzli, Sarajevu i Zenici vazduh je...

BHRT prekinuo redovni program: Upozorenje na moguće trajno gašenje

BHRT danas ne emituje svoj redovni program. Ovo je...

Doktor Popević: Dačićevo stanje stabilnije, ali i dalje teško

Zdravstveno stanje ministra unutrašnjih poslova Srbije i lidera socijalista...

O fasaderskim radovima Draška Stanivukovića

Prije neki dan kandidat za predsjednika Republike Srpske Draško...

Ustavni sud Republike Srpske proglasio neustavnom odredbu o radu taksista

Ustavni sud Republike Srpske donio je odluku da član...

Povezani članci

Popularne kategorije