Subota, 25.04.2026.
7 C
Sarajevo

Članovi Predsjedništva BiH danas sa državnim vrhom Srbije

Očekuje se da će tokom posjete biti razgovarano o bilateralnoj ekonomskoj saradnji, kao i međunarodnoj i regionalnoj, zatim ekonomskim integracijama, odbrambenoj i bezbjednosnoj politici, ali i o utvrđivanju dijela granice BiH i Srbije.

Nakon ceremonije svečanog dočeka ispred Palate "Srbija" u 10.00 časova, biće održan tet-a-tet razgovor u 10.20 časova predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Dragana Čovića i članova Mladena Ivanića i Bakira Izetbegovića sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Plenarni razgovori delegacija BiH i Srbije počeće u 11.00 časova, nakon čega je u 11.50 časova predviđena konferencija za novinare Čovića i Vučića, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.

Članovi Predsjedništva BiH potom će razgovarati sa premijerom Srbije Anom Brnabić o načinima za unapređenje odnosa dvije zemlje, jačanju ekonomske saradnje i evropskim integracijama.

Sastanak Brnabićeve sa Čovićem, Ivanićem i Izetbegovićem planiran je za 12.15 časova u Palati "Srbija", saopšteno je iz Vlade Srbije.

Članovi Predsjedništva BiH zatim će razgovarati i sa predsjednikom Narodne skupštine Srbije Majom Gojković.

Susretu, koji je predviđen u 15.45 časova prethodiće svečani doček u vestibilu. Iz Pres-službe Skupštine Srbije Srni je rečeno da će nakon sastanka biti objavljeno saopštenje.

Tokom boravka u Beogradu članovi Predsjedništva BiH položiće vijenac na Spomenik neznanom junaku na Avali.

Članovi Predsjedništva BiH vijence će položiti 14.45 časova u pratnji ministra odbrane Srbije Aleksandra Vulina i načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Ljubiše Dikovića, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Srbije.

Članovi Predsjedništva BiH stigli su sinoć u Beograd, gdje su u vili "Bokeljka" imali radnu večeru sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem na čiji poziv su došli u posjetu.

Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić izjavio je juče da unutar tročlanog Predsjedništva BiH nema usaglašenog stava uoči zvanične posjete Beogradu.

On kaže da su tri praktične i konkretne teme sa kojima članovi Predsjedništva BiH treba da nastupe tokom posjete Beogradu za koje će se i sam zalagati.

"Pitanje granice, odnosno imamo li saglasnost da se uđe u razgovor o razmjeni teritorije, gdje uopšte nije u pitanju velika površina. Tu je i razgovor da se omogući normalno korištenje i posebno obnavljanje brana i postrojenja na dvije hidrocentrale – `Zvornik` i `Bajna Bašta`. Onda u tom okviru pokušati da se riješe i pitanja četiri opštine, potopljenih površina i naknada za to", istakao je Ivanić.

Članovi Predsjedništva BiH borave u Beogradu nakon što je sredinom novembra bošnjački član Bakir Izetbegović rekao za "Dojče vele" da se nada da će BiH priznati samoproglašeno Kosovo, što je izazvalo oštra reagovanja srpskih političara i u Srbiji i u BiH.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je juče ocijenio da posjeta članova Predsjedništva BiH Srbiji predstavlja korak naprijed u poboljšanju odnosa dvije zemlje.

Dačić je najavio da će se večeras u Beogradu sastati sa ministrima spoljnih poslova BiH Igorom Crnatkom i Turske Mevlutom Čavušogluom.

Trilateralni sastanak biće održan u Vili "Mir" sa početkom u 19.00 časova, a po njegovom završetku trojica ministara obratiće se novinarima, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

 

Izvor: rtrs

Popularno ove nedelje

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Gašić: Od septembra regrutacija za obavezno služenje vojnog roka

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić očekuje da regrutacija za...

Сара Ћирковић у полуфиналу Свјетског купа у Бразилу

Најтрофејнија српска боксерка, 21-годишња Сара Ћирковић наставила је са...

Teme

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Gašić: Od septembra regrutacija za obavezno služenje vojnog roka

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić očekuje da regrutacija za...

Сара Ћирковић у полуфиналу Свјетског купа у Бразилу

Најтрофејнија српска боксерка, 21-годишња Сара Ћирковић наставила је са...

Šeranić: Predloženo duplo povećanje prava na odsustvo u slučaju bolesti djeteta

Vlada Srpske danas je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama...

Građani BiH prošle godine naručili 2,1 milion pošiljki sa Temua

Prema podacima Agencije za poštanski saobraćaj Bosne i Hercegovine,...

Besplatne edukacije za žene iz oblasti turizma

Županijska komora Otočac organizuje besplatne onlajn edukacije u okviru...

Povezani članci

Popularne kategorije