Nedjelja, 26.04.2026.
5 C
Sarajevo

Nije sve u novcu i moći

Oni koji su skoro cijeli život naporno radili i zaradili bogatstva, nemalo puta u testamentu ostavljaju svojoj djeci samo „sitniš“ u poređenju na ostatak silnog bogatstva koje dobijaju razne fondacije i humanitarne organizacije. Sve je više onih koji napuštaju pozicije izvršnih direktora i posvećuju se humanitarnom radu. Sjetimo se samo Bil Gejtsa (Bill Gates) koji je zajedno sa suprugom osnovao fondaciju i nastavio sa filantropskim radom.

Možda ne tako iznenađujuća vijest stiže iz Kine gdje se Džek Ma (Jack Ma), suosnivač Alibabe, a čije je bogatstvo Forbes u avgustu ove godine procijenio na 39 milijardi dolara, što ga čini drugom najbogatijom osobom u Kini a jednom od 20 u cijelom svijetu, odlučio povući sa upravljačke pozicije svoje komanije. Iako je još 2013. otišao sa pozicije izvršnog direktora, on je i dalje nastavio raditi. Za Bloomberg je govorio da su upravo po uzoru na Gejtsove odlučio više posvetiti svojoj novoj fondaciji. Ma ju je osnovao 2014. godine s ciljem poboljšanja obrazovnog sistema u Kini, posebno u ruralnom području. Prije godinu dana se obavezao da će u narednoj deceniji investirati u projekte namijenjene treninzima nastavnog osoblja, s akcentom na ruralna područja. 

Ma, koji je radio kao nastavnik engleskog jezika prije nego je osnovao Alibabu, je rekao za Bloomberg: „Mislim da ću jednoga dana, i to ubrzo, vratiti se podaučavanju. To je nešto, što smatram, da bolje znam raditi nego da budem izvršni direktor Alibabe.“ Nije htio otkriti kada namjerava svoj konglomerat prepustiti drugima na upravljanje a na upit da li postoji mogućnost da se to ipak dogodi ove godine, Ma dalje kaže kako je pripremio Jack Ma fondaciju, te da se za taj korak priprema već posljednjih 10 godina. „Mnogo je stvari koje mogu naučiti od Bil Gejtsa. Možda nikad ne mogu biti podjednako bogat ali jedna stvar koju mogu uraditi bolje je da odem u penziju ranije.“

Posljednjih nekoliko godina Ma je došao u žižu javnosti držeći inspirativne govore širom svijeta. Od čovjeka kojeg su odbili za čak 30 različitih poslova, radom i upornošću postao je svojevrsni ambasador kineskog biznis-svijeta. Svojom iskrenošću i konkretnim savjetima je postao rado citirana osoba. Kada je KFC došao u njegov grad, prijavio se i kao jedini bio odbijen. Na Harvard se prijavljivao čak 10 puta i svaki put bio odbijen. Možda bi ovakvi životni udarci bili pogubni za mnoge, ali Ma ih je iskoristio u svoju korist i iz njih izvukao najbolje pouke. Možda najbolji pokazatelj Maovog karaktera oslikava njegov citat sa Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu kada je rekao: „Učite iz svojih grešaka – bez obzira na to koliko ste pametni naučićete od njih. Moramo dijeliti greške s drugima. Moje razmišljanje je to – ako želite biti uspješni, učite iz grešaka drugih ljudi, nemojte učiti iz priča o uspjehu. Knjiga koju želim napisati jest" Alibaba: 1001 greška.“

 

IZVOR: https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-09-06/billionaire-jack-ma-prepares-for-life-after-alibaba 

 

Frontal/Toni Sarajlić

Popularno ove nedelje

EU najavljuje 21. paket sankcija Rusiji; Lavrov: Zapad objavio Moskvi otvoreni rat, odnosi trajno narušeni

Rusija i Ukrajina razmijenile su po 193 ratna zarobljenika...

Planeta na raskršću: biodiverzitet između klimatske krize i ljudskih navika

Dan planete Zemlje više nije simboličan podsjetnik na ljepotu...

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Teme

Planeta na raskršću: biodiverzitet između klimatske krize i ljudskih navika

Dan planete Zemlje više nije simboličan podsjetnik na ljepotu...

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Gašić: Od septembra regrutacija za obavezno služenje vojnog roka

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić očekuje da regrutacija za...

Сара Ћирковић у полуфиналу Свјетског купа у Бразилу

Најтрофејнија српска боксерка, 21-годишња Сара Ћирковић наставила је са...

Šeranić: Predloženo duplo povećanje prava na odsustvo u slučaju bolesti djeteta

Vlada Srpske danas je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama...

Povezani članci

Popularne kategorije