Srijeda, 22.04.2026.
8 C
Sarajevo

Izvještaj Grupacije Svjetske banke o unaprjeđenju poslovanja – BiH na 89. mjestu od 190 zemalja

Bosna i Hercegovina je u ovogodišnjem izvještaju rangirana 3 mjesta niže od prošle godine. Pozicija BiH je na 89. mjestu – dosta iza ostalih zemalja zapadnog Balkana. 

(Izvor: doingbusiness.ogr)

Ovogodišnje lošije rangiranje ne znači nužno da se poslovno okruženje u BiH pogoršalo. To ustvari naglašava činjenicu da su druge zemlje poboljšale svoje poslovno okruženje putem značajnih reformi, i time su postale konkurentnije, dok u BiH nije došlo do poboljšanja ni u jednoj od oblasti koje se mjere u izvještaju.

Po sveukupnoj lakoći poslovanja, rangiranje ostalih zemalja zapadnog Balkana je sljedeće:  Makedonija (10), Kosovo (44), Srbija (48), Crna Gora (50), i Albanija (63).

(Izvor: doingbusiness.org)

U regionu Evrope i centralne Azije, ukupno 54 poslovne reforme su sprovedene tokom protekle godine, u odnosu na 43 reforme prethodne godine. Skoro sve od ukupno 23 zemlje regiona su sprovele reforme koje pomažu otvaranju radnih mjesta i podstiču privatno poduzetništvo.

Gruzija, na 6. mjestu po Doing Business rangiranju, je najviše rangirana ekonomija iz regije Evrope i centralne Azije, a slijed BJR Makedonija (10), Azerbejdžan (25) i Kazahstan (28). Najniže rangirane ekonomije su Tadžikistan (126) i Bosna i Hercegovina (89). Pozicije ostalih velikih ekonomija su sljedeće: Ruska Federacija (31), Turska (43) i Ukrajina (71). 

Ekonomije regiona ostvaruju najbolje rezultate u pogledu upisa nepokretnosti i zaštite manjinskih investitora. U prosjeku je potrebno 20 dana da se završe svi postupci neophodni za prenos nepokretnosti, po cijeni od 2,6 odsto vrijednosti nepokretnosti, u odnosu na 4,2 odsto u zemljama OECD-a sa visokim prihodom, uz isto potrebno vrijeme.

Međutim, region nastavlja da bilježi slabije rezultate u pogledu priključivanja na elektromrežu. U prosijeku, 325 odsto dohotka po glavi stanovnika je cijena koju firma treba da plati da bi dobila priključak na elektromrežu, u odnosu na 64 odsto u zemljama OECD-a sa visokim prihodom.

Od kada je 2003. počeo da se objavljuje izvještaj Doing Business, osnivanje firme i plaćanje poreza su oblasti u kojima je sprovedeno najviše reformi u Evropi i centralnoj Aziji. Kao posljedica toga, prosječno vrijeme za osnivanje firme je drastično smanjeno na 14 dana sa 44 dana 2003., a troškovi su značajno smanjeni sa 21 odsto dohotka po glavi stanovnika 2003. na današnijh 3,6%. Vrijeme koje je neophodno da preduzeće pripremi, prijavi i plati poreze je prepolovljeno na 227 sati, sa 483 sata 2005. (kada je Doing Business počeo da prati naplatu poreza).

 

Frontal/doingbusiness.org

 

Popularno ove nedelje

Slučaj Marat Safin: Od vrha svjetskog tenisa do povučenog života u pustinji (FOTO)

Nikada se nije uklapao u kalup, nikada nije radio...

Španska vlada naredila: Hitno uklonite ustaške simbole sa grobnice zločinca NDH Maksa Luburića

Sa grobnice zloglasnog zapovjednika ustaškog logora Jasenovac, zločinca Vjekoslava...

Doživotna zabrana kupovine cigareta za osobe rođene poslije 2008. godine u Velikoj Britaniji

Djeci i mladima u Ujedinjenom Kraljevstvu koji danas imaju...

Stanivuković: Prvi tramvaj u Banjaluci u septembru

Prve tramvaje i električne autobuse očekujemo u mjesecima pred...

Teme

Španska vlada naredila: Hitno uklonite ustaške simbole sa grobnice zločinca NDH Maksa Luburića

Sa grobnice zloglasnog zapovjednika ustaškog logora Jasenovac, zločinca Vjekoslava...

Stanivuković: Prvi tramvaj u Banjaluci u septembru

Prve tramvaje i električne autobuse očekujemo u mjesecima pred...

Preminuo ugledni ljekar Zoran Mavija

Ugledni ljekar, gastroenterolog Zoran Mavija preminuo je danas. Mavija je...

Uspješno izvedena jedna od najzahtjevnijih kardiohirurških intervencija

Tim vrhunskih stručnjaka Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra...

Povezani članci

Popularne kategorije