Nedjelja, 26.04.2026.
22 C
Sarajevo

Sljedeća godina, godina potresa

Poznato je da naša planeta periodično usporava svoju rotaciju — samo za milisekunde koje mogu da uhvate samo najmoderniji senzori i atomski satovi. Ali ovo usporavanje je dovoljno da bi na površini počeli češće da se probijaju podzemni potresi velike snage.

U članku naučnika, koji je objavio „Geofizikal riserč leters“, navodi se da je u 20. vijeku bilo pet perioda kada je brzina rotacije Zemlje oko sopstvene ose usporavala. I u to vrijeme je na planeti bilo 20-25 zemljotresa jačine sedam stepeni i više, dok je u drugo vrijeme takvih rušilačkih potresa zabilježeno manje od 15.

„Ove godine smo dobro prošli“, rekao je Bilham.

„Zasad smo imali samo oko šest jakih zemljotresa. Lako bi se moglo desiti da ih bude dvadesetak počevši od 2018. godine“.

Pošto je Zemlja prije četiri godine ušla u narednu fazu usporavanja, već sljedeće godine našu planetu može da očekuje priličan porast seizmičke aktivnosti. 

„Korelacija između rotacije Zemlje i seizmičke aktivnosti je jaka i ukazuje da će se sljedeće godine broj snažnih zemljotresa povećati“, istakao je Bilham.

U komentaru za portal „Gazeta“, naučnik je objasnio ovu vezu time što „brza rotacija atmosfere Zemlje i tečnog jezgra usporava rotaciju ’čvrste‘ Zemlje. Uostalom, Amerikanac priznaje da su na ovo prvi obratili pažnju ruski naučnici Boris Levin sa Instituta za pomorsku geologiju i geofiziku Dalekoistočnog ogranka Ruske akademije nauka i profesor Jelena Sasorova sa Instituta za okeanologiju Ruske akademije nauka. Njihovi zaključci su objavljeni u časopisu Ruske akademije nauka 2015. godine, ali u svijetu nisu pridali mnogo pažnje ovom istraživanju.

Ruski naučnici takođe ističu da je Zemlja ušla u fazu kočenja 2014. godine i još uvijek nije počela ponovo da ubrzava. To se desilo i na početku prošlog vijeka, kada je primjećen veliki broj snažnih zemljotresa širom svijeta. Da li će se istorija ponoviti — uskoro ćemo saznati. Ali ovih dana je na granici Irana i Iraka već „muški“ treslo, a zatim je u Tihom okeanu registrovan tremor magnitude 7,3 stepena. Po svemu sudeći, počelo je.

 

Izvor: sputnik

Popularno ove nedelje

Tramp evakuisan tokom večere sa dopisnicima Bijele kuće – čuli se pucnji, pogođen tajni agent (VIDEO)

Donald Tramp je hitno evakuisan sa večere Udruženja dopisnika...

IDDEEA BiH: Upozorenje građanima o lažnim porukama i zloupotrebi imena agencije

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH...

EU najavljuje 21. paket sankcija Rusiji; Lavrov: Zapad objavio Moskvi otvoreni rat, odnosi trajno narušeni

Rusija i Ukrajina razmijenile su po 193 ratna zarobljenika...

Planeta na raskršću: biodiverzitet između klimatske krize i ljudskih navika

Dan planete Zemlje više nije simboličan podsjetnik na ljepotu...

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Teme

IDDEEA BiH: Upozorenje građanima o lažnim porukama i zloupotrebi imena agencije

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH...

Planeta na raskršću: biodiverzitet između klimatske krize i ljudskih navika

Dan planete Zemlje više nije simboličan podsjetnik na ljepotu...

Милутину Бањцу потребна помоћ за лијечење

Планинари из Босанског Петровца моле за помоћ за лијечење...

Olovo u krvi potvrđeno kod svih 85 testiranih građana Vareša

Olovo u krvi potvrđeno je kod svih 85 testiranih...

U PALAMA 28. APRILA FORUM PORODIČNE FIRME – STUB RAZVOJA EKONOMIJE

Centar za razvoj porodičnih firmi, uz podršku Privredne komore...

Gašić: Od septembra regrutacija za obavezno služenje vojnog roka

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić očekuje da regrutacija za...

Povezani članci

Popularne kategorije