Utorak, 14.07.2026.
17 C
Sarajevo

Sud blokirao Trampov plan da hiljade zaposlenih u USAID-u stavi na "čekanje"

Sudija Karl Nikols, koga je postavio Tramp, saglasio se sa dva udruženja saveznih radnika koji traže pauziranje planova administracije da se zaposleni u USAID-u pošalju na plaćeno odsustvo počevši od petka u ponoć, prenosi AP.

Udruženja radnika tvrdila su da Tramp nema ovlašćenja da tako brzo rasformira agenciju staru 60 godina, čiji je rad regulisan zakonima usvojenim u Kongresu.

Nikols, međutim, nije prihvatio drugi zahtjev sindikata – da ponovo otvori zgrade USAID-a i obnovi finansiranje za grantove i ugovore agencije.

U tužbi se navodi da Tramp nema ovlašćenja da ugasi agenciju koja svoje utemeljenje ima u zakonodavstvu Kongresa.

"Vladini zvaničnici nisu uspjeli da uvide katastrofalne posledice svojih postupaka, kako po američke radnike, živote miliona širom svijeta, tako i po nacionalne interese SAD", dodaje se u tužbi.

Administracija je ranije ove nedjelje dala skoro svim zaposlenima u USAID-a koji su bili poslati u inostranstvo rok od 30 dana, počevši od petka, da se vrate u SAD, pri čemu im plaća njihove putne troškove i selidbu. 

Radnici koji odluče da ostanu duže, osim ako ne dobiju posebno izuzeće, možda će morati sami da pokriju svoje troškove, navodi se u obavještenju na veb stranici USAID-a kasno u četvrtak.

Trampovim planom se predviđa da na poslu bude zadržano manje od 300 službenika od trenutno 8.000 stalno zaposlenih i ugovoraca.

Oni bi, zajedno sa nepoznatim brojem od sadašnjih 5.000 stranih honoraraca angažovanih na lokalu u inostranstvu, vodili nekoliko programa za spasavanje života za koje administracija tvrdi da namjerava da ih održi aktivnima, za sada.

Naziv agencije na tabli ispred njenog sjedišta u Vašingtonu prelijepljen je trakom, a njena zastava je spuštena. 

Nekoliko zvaničnika USAID-a je u razgovoru sa novinarima odlučno demantovalo tvrdnje državnog sekretara Marka Rubija da većina ključnih programa kojima se spasavaju životi u stranim zemljama dobija potrebna izuzeća kako bi nastavili rad. 

"S obzirom na to da su svi osim nekoliko stotina zaposlenih poslati na prinudni odmor, a finansiranje je zaustavljeno, agencija je prestala da postoji", rekao je jedan od zvaničnika koji su učestvovali u razgovoru.

Trampova administracija i predsjednikov saveznik, milijarder Ilon Mask, koji vodi Odjeljenje za smanjenje budžeta za vladinu efikasnost, najžešće su do sada ciljali na USAID u izazovu bez presedana upućenom federalnoj vadi i njenim programima.

Od Trampove inauguracije 20. januara, veliko zamrzavanje finansiranja zatvorilo je većinu programa Agencije širom svijeta, a skoro svi njeni radnici su poslati na administrativni ili na prinudni odmor. 

Mask i Tramp su govorili o eliminaciji USAID-a kao nezavisne agencije i premještanju preživjelih programa pod Stejt department.

Tramp je nedavno potpisao izvršnu naredbu o zamrzavanju pomoći inostranstvu na tri mjeseca i naložio zvaničnicima da izvrše reviziju svih programa kako bi se uvjerili da su u skladu sa njegovom vizijom spoljne politike SAD.

USAID šalje pomoć zajednicama pogođenim sukobima i pomaže zemljama u razvoju u mnogim aspektima.

 

Foto: Tanjug/AP
Izvor: tanjug

Popularno ove nedelje

Evropski klasik u polufinalu Svjetskog prvenstva: Španija – Francuska

Fudbaleri Francuske i Španije večeras igraju prvi polufinalni meč...

SAD izvršile petočasovni napad na Iran

Američka vojska saopštila je da je završila novi, petočasovni...

Nastavak posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske biće nastavljena danas...

Borac u Sofiji traži prolaz u drugo kolo kvalifikacija za Ligu šampiona

Fudbaleri banjalučkog Borca večeras će u Bugarskoj biti gosti...

Testosteron i zdravlje muškaraca: nekoliko načina da se prirodno poveća testosteron

Testosteron je hormon važan za seksualnu funkciju, plodnost, mišićnu...

Teme

Evropski klasik u polufinalu Svjetskog prvenstva: Španija – Francuska

Fudbaleri Francuske i Španije večeras igraju prvi polufinalni meč...

SAD izvršile petočasovni napad na Iran

Američka vojska saopštila je da je završila novi, petočasovni...

Nastavak posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske biće nastavljena danas...

Borac u Sofiji traži prolaz u drugo kolo kvalifikacija za Ligu šampiona

Fudbaleri banjalučkog Borca večeras će u Bugarskoj biti gosti...

Testosteron i zdravlje muškaraca: nekoliko načina da se prirodno poveća testosteron

Testosteron je hormon važan za seksualnu funkciju, plodnost, mišićnu...

Preminuo glumac Sem Nil, poznat po ulozi paleontologa u Parku iz doba Jure

Glumac Sem Nil, novozelandska ikona najpoznatija po ulozi paleontologa...

Nedeljko Elek smijenjen sa svih funkcija, isključen i iz SNSD-a

Nedeljko Elek sinoć je (12.jula) smijenjen sa svih funkcija,...

Treći talas napada SAD na Iran, pogođeno 140 ciljeva; Teheran uzvratio u Jordanu, Kuvajtu i Bahreinu

Centralna komanda Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država saopštila je...

Povezani članci

Popularne kategorije