Region

Zločin bez kazne: Hrvatski državni vrh na komemoraciji u Gruborima, dolazi i Vučićev savjetnik

Srpsko narodno vijeće danas organizuje komemoraciju za civilne žrtve rata ubijene tokom i nakon vojne akcije ‘Oluja’.

Komemoracija će početi u Plavnom, pored krsta postavljenog za žrtve cijelog sela Plavno, a nastaviće se u Gruborima, kod krsta postavljenog za žrtve toga zaseoka, prenosi Hina.

U Grubore dolaze hrvatski predsjednik Zoran Milanović te specijalni izaslanik predsjednika Srbije Aleksandra Vučića za pitanje nestalih Veran Matić.

Komemoraciji će prisustvovati potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević.

Na komemoraciju će doći i ministrica regionalnoga razvoja i fondova Evropske unije Nataša Tramišak, državni tajnik u Ministarstvu uprave Darko Nekić te državni tajnik Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Nikola Mažar.

Optuženi do sada nisu osuđeni

U Gruborima je ubijeno šestero civila srpske nacionalnosti.

U selu niko više ne živi, niti je ucrtano na karti.

Državno tužilaštvo utvrdilo je da je terenom prošla antiteroristička jedinica Lučko, da se dogodio zločin, no optuženi nikada nisu osuđeni.

General Željko Sačić rekao je za Al Jazeeru da je došao na teren dan nakon zločina te tvrdi da su pripadnici vojne policije i još nekoliko delegacija prije njega vidjeli šta se dogodilo.

“Četvrti po redu sam došao ja, misleći da sam prvi. I tada sam odmah zgrožen činjenicom. Ni general [Mladen] Markač ni ja nismo znali što se dogodilo, jer su nam napisali lažna izvješća. Mi uopće nismo znali da je to u našoj zoni odgovornosti. Zvao sam sve nadležne u Zadar i policijsku postaju Knin, da pošalju ekipu za očevid i sve ono što je inače potrebno. Nažalost, ništa od toga nisu napravili”, kazao je Sačić.

Optuženi Frano Drlja i Božo Krajina pravomoćno su oslobođeni.

Trećeoptuženi Igor Beneta počinio je samoubistvo, ali je Sačić svojedobno izjavio da sumnja je li Beneta sam digao ruku na sebe.

‘Osjećaj užasa, straha i nesigurnosti’

U selu Varivode na ploči se nalaze imena devetero pogubljenih srpskih civila.

Ubijeni su 28. septembra 1995. godine, više od mjesec i po nakon “Oluje”.

Za smaknuća, nakon nekoliko sudskih procesa, niko nije odgovarao.

U rješenju Vrhovnoga suda piše da je u Varivodama počinjen teroristički akt, uzrokovan političkom pobudom, s ciljem da se kod stanovništva izazove osjećaj užasa, straha i nesigurnosti.

Jovan Berić, kojem su ubijeni roditelji, uspio je pokrenuti građansku parnicu protiv Hrvatske.

Očekuje isplatu 71.000 evra za duševne boli zbog ubijenih roditelja.

 

Izvor: Al Jazeera Balkans
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog