Svijet

ЕУ преговара мало са Турском, мало са Хрватском

БРИСЕЛ – Европска унија требало би да у понедељак отвори ново поглавље у преговорима о чланству са Турском, док прегвори са Хрватском напредују и поред опирања Словеније.


Отварање само једног „турског” поглавља, о заштити животне средине, предвиђено је за понедељак на састанку у Бриселу.

По оцјени истраживача париског Института за међународне и стратешке односе Дидијеа Бијиона, то свједочи да „ритам разговора остаје спор”.

За четири године, у преговорима са Турском је отворено 11 од 35 поглавља, а о само једном поглављу они су завршени.

Мањак напретка се објашњава дијелом и подјелама унутар Европске уније о чланству Турске.

Неке земље, као Француска и Аустрија, сматрају да је рјешење опција „привилегованог партнерства”, што је Турска одбацила.

Од 2006. године ЕУ, суочена са сталним одбијањем Турске да отвори луке и аеродроме кипарским Грцима иако је Кипар ушао у Унију 2004, блокира осам поглавља у преговорима са Турском.

Почетком децембра, ЕУ је изразила „дубоко жаљење” што, и поред поновљених позива, Турска и даље не жели да испуни ту обавезу.

Унија је затражила да се постигне напредак без даљег чекања.

Кипарски министар спољних послова Маркос Кипријану најавио је да ће његова земља поставити нове услове за пет неотворених поглавља.

Тиме се број поглавља које је блокирао Кипар попео на шест.

Европљани су веома критични према успорењу реформи у Турској, иако постоје и неки кораци напријед, као што је нормализација односа са Јерменијом.

Додатно, по оцјени истраживаца Бијиона, недавна одлука Уставног суда Турске да забрани рад једној прокурдској партији „послала је лош сигнал” Европској унији.

Са друге стране, преговори са Хрватском, започети 2005. у исто време када је и Турска то учинила, ушли су у завршну фазу.

У понедељак треба да буду затворени пореговори о два нова поглавља која се односе на слободно пружање услуга и социјалну политику.

Тиме се број поглавља о којима су преговори завршени попео на 17 од 35.

Преговори са Хрватском које је Словенија дуги блокирала због нерешијеног граничног спора, ушли су у ритам од како су се двије земље 4. новембра договориле да спор ријеше међународном арбитражом.

Љубљана ипак још није ратификовала споразум и наставља да блокира отварање три поглавља о екологији, рибарству и спољној и безбједносној политици.

Према ријечима једног дипломате, званично објашњење за то је „недостатак времена”.

Европска комисија оцјењује да је затварање прегвоора током 2010. са Хрватском „изводљиво” и чак је овог мјесеца основала радну групу задужену да напише споразум о придруживању Хрватске.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog