Politika

Радмановић: Размислићемо како ћемо даље

БАЊА ЛУКА - Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић рекао је да представници РС неће учествовати у прављену приватне државе и да ће у наредним данима и седмицама размислити хоће ли и како ће даље радити.


"Све више БиХ личи на приватну државу. Тако се понашају поједини чланови Предсједништва, посланици, министри, дипломате и државни службеници", рекао је Радмановић на конференцији за новинаре у Бањој Луци.

Он је оцијенио да је у посљедњих неколико седмица дошло до драматичног ескалирања негативних тенденција чему тон даје бошњачки политички естаблишмент који, како је рекао, дјелује противуставно и противзаконито.

"Ако се у одлучивању заобилазе два народа и један ентитет, онда БиХ не може функционисати као држава и ја нећу учествовати у томе, као ни већина представника српског народа", поручио је Радмановић.

Он је навео да је предсједавајући Предсједништва БиХ Харис Силајџић отишао у Лондон не обавјештавајући друга два члана Предсједништва о томе, иако су непосредно прије тога имали сједницу.

"Његово понашање и изјаве тамо су лично његове, а не Предсједништва БиХ и не БиХ. Тражење извињења од Велике Британије је у његово име, а морам рећи да би чак обрнуто требало: да се БиХ извини Великој Британији за све оно што је урадила у посљедњих десет дана, оптужујући ту земљу и њено правосуђе", рекао је Радмановић.

Према његовим ријечима, понашање посланика СДП у парламенту БиХ Златка Лагумџије, изјаве недостојне народног посланика и уличарско понашање карактеристика су садашњег стања у БиХ.

"Слање протестне ноте Србији из Министарства иностраних послова, коју је парафирао један помоћник, непримјерено је и неуствано дјеловање појединаца из БиХ. Поједини државни чиновници дају оцјене о Косову, а БиХ није признала Косово и неће признати Косово, бар не у овом мандату док о томе ја нешто одлучујем", навео је Радмановић.

Протестну ноту Србији Радмановић је назвао једностраним актом који за циљ има заоштравање односа, подсјећајући да друга два члана Предсједништва БиХ, покушавајући да воде приватну спољну политику, нису пристала да се то разматра на сједници Предсједништва образлажући одбијање "баналним разлогом да та тачка није припремљена у писаној форми".

"Зато сам јуче упутио писмо предсједнику /Србије Борису/ Тадићу у коме га обавјештавам да је протестна нота једностран чин. Ако се сведемо у БиХ на то да пишемо писма, а мораћемо, и обавјештавамо међународну заједницу шта се уствари дешава, а високи представник спава док се директно крши Устав, онда БиХ не може функционисати", оцијенио је Радмановић.

Он је истакао да се не може заобићи ни улога високог представника у БиХ .

"Господин /Валентин/ Инцко је дао оцјену да ли је добро или није што је суд у Великој Британији урадио и то је потпуно неприхватљиво за БиХ", рекао је Радмановић.

Он је устврдио да поједини политичари из Сарајева, поједини медији у Сарајеву и поједини представници међународне заједнице отворено и јасно и потпуно непримјерено тренутку подржавају и призивају опозицију у РС.

"То може значити да садашња владајућа већина у институцијама БиХ такође пређе у опозицију", истакао је Радмановић.

Он је рекао да су отворене двије могућности: да садашња владајућа већина, која није само СНСД, препусти другима да раде у заједничким институцијама или да се дође до ширег опредјељења свих политичких структура у РС на који начин даље радити у заједничким институцијама.

Према његовим ријечима, о првој могућности одлучује СНСД, а о другој РС као потписник свих анекса Дејтонског споразума.

Одговарајући на питање новинара какве би реаговање изазвала његова евентуална подршка Радовану Караџићу, по угледу на подршку Хариса Силајџића Ејупу Ганићу, Радмановић је рекао да о томе ни не размишља и да је његов став о томе одавно познат.

"За ратне злочине у БиХ, на просторима бивше Југославије и свугдје у свијету, треба да одговарају они који су одговорни. То је политички став, а све остало је на правосуђу", рекао је Радмановић.

Он је додао да се не упушта у такве ствари, за разлику од неких политичара из Сарајева, али и високог представника, који су себи узели за право да дају оцјене и о тужилаштвима и о истрагама и о судским одлукама, мимо стварања модерне државе.

Према његовим ријечима, легалним токовима није могуће да се новцем грађана БиХ финансира подршка Ганићу, али бројни догађаји показују да је свашта могуће мимо званичне политике.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog