Politika

НАТО: Смањити трупе на КиМ, или не?

Министри одбране НАТО закључили су данас у Бриселу да су нужне додатне политичко-војне процјене безбједосне ситуације на Косову да би се донијела одлука о смањењу трупа Кфора на 5.000 војника и прелазак мисије у "фазу одвраћања".


Министри одбране чланица НАТО-а и других земаља чије су трупе у Кфору оцијенили су да, "упркос повременим безбједносним инцидентима на Косову, општи развој и даље иде у ваљаном смјеру ка већој безбједности и стабилности, као и снажнијим домаћим институцијама".

То је саопштио генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен, који је ставио до знања да засад министри нису утврдили никакав тачан програм смањења и преобраћања Кфора у мисију "одвраћања", мада је циљ да се то постепено оствари већ до краја године.

Расмусен је на конференцији за новинаре замољен да каже да ли ће Кфорова мисија бити сужена без обзира на недавне сукобе Албанаца и Срба на мосту у Косовској Митровици и другим инцидентима.

"Ми смо повремено сведоци неких инцидената, као што је то био случај прије пар недјеља, али сматрам", узвратио еј Расмусен, "да је опште кретање јасно и да је то побољшање безбједносних прилика".

"А, то ће", објаснио је челник НАТО-а, "омогућити да се постепено смањи наше војно присуство" на Косову. "Али, такође желим да нагласим да ће прелазак на оно што ми зовемо 'фаза два', бити заснован на подробној војној и политичкој анализи".

"Уверавам вас да ми нећемо предузети било који корак који би имао неповољан учинак по безбједносну ситуацију на Косову", нагласио је Расмусен.

Генерални секретар НАТО-а је нагласио да је "безбједност на Косову и даље од животне важности за Западни Балкан и за Европу у цјелини" и поручио да ће Кфор за то јамчити и кад смањи своје трупе на мисију "одвраћања".

Расмусен је то рекао на почетку расправе министара одбране НАТО и министара и представника земаља које имају трупе у Кфору, о смањивању трупа Кфора са десет на пет хиљада војника и преобраћања мисије на Косову у "фазу одвраћања".

"Снаге одвраћања" на Косову би се, према изворима НАТО, суштински у све већој мјери ослањале на "покретљивост и обавештајне акције".

Расмусен је нагласио да ће и поред тога "Кфор бити способан да обави своје задатке".

Мисија "одвраћања" би значила да ће Кфор на Косову имати око 5.000 војника и да неће имати "дневну активно-оперативну улогу" у очувању безбједности, већ би то поглавито обављале косовске снаге безбједности које обучава НАТО, па и Еулекс.

Кфор би као "мисија одвраћања" својом потенцијалном снагом одвраћати оне који би намјеравали да угрозе не само јавну већ и безбједност која налаже дјеловање војних снага.

У случају потребе, трупама Кфора би притекле у помоћ расположиве резервне снаге у оближњим земљама чланицама НАТО-а.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog