Region

Srbija i Hrvatska 3. marta pred sudom u Hagu

Kako piše Politika, glavna rasprava po tužbi Hrvatske i protivtužbi Srbije za genocid u Hrvatskoj zakazana je za 3. mart pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

izvor: Politika

Pretres će trajati oko mjesec dana i za to vrijeme će biti saslušani i unakrsno ispitivani svjedoci dvije strane, a čuće se i završna izlaganja pravnih zastupnika Beograda i Zagreba, navodi Politika pozivajući se na Ministarstvo spoljnih poslova.

Sudskom vijeću predsjedavaće Slovak Peter Tomka, koji je na mjestu predsjednika suda od februara 2012. godine.

Hrvatska je tužbu za genocid protiv Srbije podnijela 1999. godine, a za nju se nadležnim 2008. godine proglasio Međunarodni sud pravde u Hagu.

U hrvatskoj tužbi se navodi da je Srbija u razdoblju između 1991. i 1995. direktno kontrolisala jedinice koje su na području Knina, istočne i zapadne Slavonije i Dalmacije izvršile etničko čišćenje hrvatskih državljana, što je rezultiralo "velikim brojem prognanih, ubijenih, mučenih ili bespravno zatočenih".

Stoga je Hrvatska zatražila da joj Srbija, kao pravna nasljednica Savezne Republike Jugoslavije, nadoknadi štetu učinjenu kršenjem međunarodnog prava, u iznosu koji Sud procjeni.

Interesantno je da se u Hrvatskoj tužbi ne određuje etnička pripadnost onih nad kojima je navodno počinjen genocid pa se može protumačiti i da Hrvatska tuži Srbiju zbog etničkog čišćenja Srba iz Kninske Krajine.

Srbija je 2010. godine Međunarodnom sudu pravde u Hagu predala odgovor na tužbu i protivtužbu protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tokom rata od 1991. do 1995. godine.

Tužbu u Hagu predao je pravni zastupnik Srbije Saša Obradović. U dokumentu koji je podnijet međunarodnom sudu pravde su podaci o zločinima počinjenim u Gospiću, Sisku, Pakračkoj poljani, Karlovcu, Osijeku, Paulinom Dvoru, Medačkom džepu, na Maslenici i tokom operacija "Bljesak" i "Oluja".

Tužba protiv Hrvatske sadrži i istorijski presjek srpsko-hrvatskih odnosa, sa naglaskom na događaje iz Drugog svjetskog rata. U tom kontekstu pomenuto je i masovno stradanje Srba u ustaškom logoru Jasenovac.

Srpski zvaničnici su i u vrijeme pisanja kontratužbe i poslije njenog podnošenja u više navrata pozivali hrvatske zvaničnike da se rješenje nađe van suda, ali sa hrvatske strane nije bilo odgovora.

Prije dva dana, mediji u Hrvatskoj pisali su o tome da je Hrvatska pojačala pravni tim koji će je zastupati u Hagu i da je dovela nove domaće eksperte i stručnjake iz Britanije.

Hrvatski tim zadužen za usmenu raspravu pred Sudom u Hagu čine profesor međunarodnog prava na Pravnom fakultetu u Rijeci Vesna Crnić Grotić, pomoćnica ministra spoljnih poslova Andreja Metelko Zgombić, načelnica u Ministarstvu pravosuđa Jana Špero i profesor međunarodnog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu Davorin Lapaš.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić uzvratio je da i Srbija ima svoj tim koji predvodi Saša Obradović, pravnik koji već dugo zastupa Srbiju pred Međunarodnim sudom pravde, najprije u procesu ocjene legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, a potom i u podnošenju kontratužbe Srbije protiv Hrvatske.

U timu Srbije su još i Vladimir Cvetković, Igor Olujić, Dušan Ignjatović i Svetislav Rabrenović.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog