Vijesti

Ko krije raspoloženje građana Republike Srpske?

Republika Srpska se prvi put poslije niza godina dominacije jedne stranke približila mogućoj promjeni partija na vlasti. Podaci o tome se, međutim, ne pojavljuju u javnosti iz razloga koji se mogu dokučiti, konstatuje nezavisna agencija Partner

Agencija Partner, čije sjedište je u Beogradu, već punih 25 godina analizira javno mnjenje u četiri "istočne" bivše jugoslovenske republike, a od toga 18 godina prati javno mnjenje u RS. Ekskluzivno predstavljamo rezultate istraživanja ove agencije u proteklih godinu dana.

Blizu 100 izvedenih istraživanja samo u RS, uvijek na reprezentativnom uzorku, pratila su genezu političkih stavova i snage političkih stranaka, što je jedinstvena baza podataka na ovim prostorima. Na osnovu toga se može reći da je današnja situacija najneizvjesnija u pogledu opredjeljenja biračkog tijela od početka ovog vijeka, zaključuje agencija Partner.

Mnogo šta se mijenjalo tokom svih ovih godina, ali nezadovoljstvo situacijom u Republici Srpskoj je, čini se, dostiglo kulminaciju, ocjenjuje Miroslav Šutić, direktor agencije Partner.

On dodaje da "nikada 80 posto građana nije smatralo da Srpska ide u pogrešnom smijeru. Već sama ta činjenica otvara niz pitanja i za tekuću vlast i za sve one koji pretenduju da osvoje vlast. Iako se za stanje u Republici Srpskoj ne krivi isključivo sadašnje državno rukovodstvo, ipak je 60 posto građana nezadovoljno radom Vlade Srpske, uz varijacije kod simpatizera različitih stranaka. Većina drugih razloga vezuje se za funkcionisanje BiH i ulogu međunarodne zajednice."

Moglo se i očekivati da se ovakvo raspoloženje javnog mnjenja odražava na podršku pojedinim partijama u RS. Tokom niza godina dominirala je podrška SNSD-u, ponekad i tako ubjedljivo da je to podsjećalo na neka prošla vremena „nacionalnog konsenzusa“. Situacija se promijenila.


Bilo da su se birači umorili od neispunjenih očekivanja i izgubili strpljenje, zbog čega svaka promjena postaje privlačna, ili su druge stranke uspjele da „izdrže“ teret prošlosti i salve optužbi za sve grijehe prije i poslije 2000. godine, pa je negativna energija „potrošena“, situacija u pogledu ishoda dolazećih izbora postaje sasvim neizvjesna. Paradoks je, bar u očima posmatrača spolja, što se čini da ni same opozicione stranke nisu do kraja svjesne stvarnog stanja stvari. To bi moglo da znači da neće uspjeti da iskoriste šansu koja im se pruža - kaže direktor agencije Partner.

Šutić naglašava da je vremena za prave akcije ostalo malo kao i da je na sceni neravnopravna borba, bar sa aspekta resursa kojima raspolaže vlast i opozicija. Međutim, najvažniji resurs, birači, prilično je ravnomjerno raspoređen.


Iako bi to trebalo da bude presudno za naredni ciklus upravljanja RS, život pokazuje do to nije uvijek tako, zaključuje on uz ocjenu da "podrška birača jeste potencijal, ali na kome se mora ozbiljno raditi. Samo uspješno motivisanje simpatizera za akciju, i posebno motivisanje za izlazak na izbore, šansu pretvara u rezultat".

Da podsjetimo, u nedjelju 12. oktobra u održaće se opšti izbori u BiH. Na izborima se biraju članovi Predsjedništva BiH, zastupnici u Predstavničkom domu Parlamentarne skuptine BiH i Predstavnički dom Parlamenta FBiH, poslanici u Narodnoj skupštini RS, predsjednik i potpredsjednici RS, i predstavnici u kantonima u FBiH.

Izvor: Večernje novosti
Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog