Vijesti

Represivne mjere za "ilegalne" strane studente

SARAJEVO - Za 320 studenata bez regulisanog statusa boravka u BiH izdati su prekršajni nalozi - riječ je, uglavnom, o državljanima Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Turske, Makedonije, Njemačke, Slovenije, Holandije, Luksemburga, Poljske...

Služba za poslove sa strancima BiH i ove akademske godine provjerava da li su strani studenti regulisali boravak u BiH u skladu sa Zakonom o kretanju i boravku stranaca, a onima koji to ne budu uradili - otkazaće boravak. 

"Moguće je i, eventualno, prisilno udaljavanje svih pojedinaca koji ne budu željeli da dobrovoljno napuste BiH", upozorava za Srnu direktor Službe Dragan Mektić. 

U Sarajevu je boravak regulisalo oko 2.000 stranih studenata, dok operativni podaci Službe ukazuju da njih 600 to i dalje nije učinilo. 

U drugim gradovima u BiH izrečeno je višestruko manje prekršajnih naloga, s obzirom da je broj stranih studenata manji u odnosu na Sarajevo. 

U Banjaluci je evidentiran 71 strani državljanin /iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore.../, u Travniku i Tuzli po 58 /iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Turske.../, u Trebinju 39... 

"Inspektori Službe posljednjih mjeseci izdali su više stotina naloga za dobrovoljno napuštanje uz prekršajni nalog stranim državljanima koji ilegalno, bez odobrenog boravka u BiH, pohađaju neku od visokoškolskih ustanova", ističe Mektić. 

On navodi da je Služba u više navrata protiv tih lica posljednjih godina primjenjivala isključivo blaži i tolerantniji oblik mjera, tako što ih je upozoravala ili apelovala da svoj boravak u BiH regulišu u skladu sa zakonom. 

"Svo vrijeme pokušavali smo da ostavljanjem dodatnih rokova stvorimo neku vrstu povoljnog ambijenta da ova pitanja budu regulisana. Ali, to vrijeme je isteklo i za sve one studente koji ne budu regulisali svoj boravak biće preduzete represivne mjere", upozorava Mektić. 

Komentarišući mogućnost kažnjavanja visokoškolskih ustanova u BiH koji upisuju strane studente bez dokaza o regularnosti boravka, Mektić pojašnjava da problem stvara - zakonska regulativa. 

U Hrvatskoj, na primjer, Zakon o kretanju i boravku stranaca propisuje da strani studenti koji nisu regulisali svoj boravak ne mogu biti upisani u narednu akademsku godinu. 

"Zakon u BiH ne uključuje tu obavezu visokoškolskih ustanova, ali u toku je izrada izmjena i dopuna, a moguć je, čak, i novi zakon o strancima, u kome će biti definisane i obaveze visokoškolskih institucija u tom procesu“, najavljuje Mektić. 

izvor: Srna

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog