Svijet

„Banke u sjeni“ kao zla kob

VAŠINGTON/LONDON, Ne postavlja se pitanje da li će biti nove globalne ekonomske krize, već je nedoumica samo kada će do nje doći, a tzv. „bankarstvo u sjenci“ /shadow banking/ pospješuje crne trendove – upozoravaju stručnjaci.

MMF je zabrinut zbog ekspanzije „bankarstva u sjenci“ koje se odnosi na splet nereguliranih izvanbilansnih aktivnosti koje preduzimaju finansijske institucije.

Ove aktivnosti oponašaju konvencionalni bankarski sistem, te omogućavaju npr. plasiranje kredita i trgovinu finansijskom imovinom, ali bez uobičajenih pravila i regulacija koja se primjenjuju na regularno bankarstvo.

Alternativne bankarske institucije najčešće su smještene u poreskim oazama.

Prije posljednjeg globalnog ekonomskog pada, američki sistem „bankarstva u sjenci bio je dva i po puta veći od konvencionalnog bankarskog sistema – navode ekonomski portali.

U Velikoj Britaniji taj sistem je manji od konvencionalnog, ali je, ipak, „težak“ oko 400 odsto BDP-a.

Globalno gledano, nevjerovatne svote novca, u okviru finansijske imovine, pohranjene su u „bankama iz sjene“. Riječ je iznosu ekvivalentnom polovini imovine banaka u svijetu?!

„Bankarstvo u sjenci“ jeste problematično zato što je van kontrole javnosti, a uz to je i vrlo kompleksno. Raste kada finansijske institucije i tzv. „hedž fondovi“ počnu da izbjegavaju regulacije.

Oni tako ostvaruju visoke zarade na investicije u što kraćem vremenu.

Stručnjaci naglašavaju da je „bankarstvo u sjenci“ igralo veliku ulogu u zadnjoj ekonomskoj krizi i ocjenjuju da su veze tog sistema sa konvencionalnim bankama srušile ostatak finansijskog sistema i to u času kad je sistem „banki u sjeni“ doživio kolaps.

Taj sistem se poslije oporavio zahvaljujući ultra niskim kamatnim stopama i korištenju kvantitativnog popuštanja država širom svijeta.

Centar za istraživanje ekonomske politike upozorava da stvari opet počinju da se komplikuju. Od 2008. ukupan iznos duga širom svijeta u poređenju sa globalnim BDP-om „porastao“ je za 38 bodova, na 212 odsto.

Kineski spoljni dug snažno je povećan, ali i druge velike zemlje srednjeg dohotka, poput Turske, takođe imaju visok rast zaduženosti.

Zemlje niskog dohotka upravo prolaze kroz scenario koji su prošle zemlje visokog dohotka početkom 21. vijeka – pa je stvaranje dugova trenutno odgovorno za proces rasta ekonomije.

Posebno je izložena Velika Britanija – pokušaji otplate dijela javnog duga neslavno su propali. Osjeća se pad realnih prihoda, ali povećanje duga privatnog sektora (kreditne kartice i hipoteke) pomaže da se održi „oporavak“.

Stručnjaci navode da je jedina šansa da se izbjegna nova ekonomska kriza – povratak održivom razvoju /ostavljajući po strani njegove posljedice na okolinu/.

Ali, to nije realno, pa je vjerovatniji značajniji otpis dugova koji se već nagovještava u britanskim kompanijama.

izvor: capital.ba

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog