Republika Srpska

Banjalučki Krajinalijek pred stečajem - Jedan od najvećih dobavljača lijekova u teškom finansijskom stanju

Okružni privredni sud u Banjaluci pokrenuo je prethodni postupak za utvrđivanje uslova za otvaranje postupka stečaja nad preduzećem Krajinalijek Banjaluka.

Za privremenog stečajnog upravnika, koji će izvršiti uvid u poslovne knjige i dokumentaciju Krajinalijeka, te utvrditi da li postoji razlog za otvaranje stečajnog postupka, imenovan je Dosta Baraković iz Gradiške.

Preduzeće Krajinalijek, jedan od najvećih dobavljača lijekova u RS, zapao je u probleme prije nekoliko godina.

Još 2012. društvo je ostvarivalo prihode od prodaje veće od 55 mil KM, da bi u 2013. godini prihodi pali na 34 mil. Dalji pad zabilježen je u 2014. godini na 15,1 mil KM, da bi u 2015. godini prihodi od prodaje iznosili svega 3,9 mil KM.

U nezavisnom revizorskom izvještaju za 2014. godinu konstatuje se da je društvo imalo značajnih problema sa obezbeđenjem likvidnosti. Na dan 31.12.2014.godine kratkoročne obaveze su veće od ukupne tekuće imovine Društva.

Ove činjenice mogu da ukažu na neizvjesnost u pogledu mogućnosti Društva da nastavi poslovanje u narednom periodu, u skladu sa načelom stalnosti poslovanja - navodi se u izvještaju revizorske kuće Revisio Bijeljina.

Kompanija ima kratkoročne kredite u zemlji u iznosu od 5.993.360 KM, koji se odnose na potraživanja po osnovu ugovora o zajmovima zaključenim sa Marinković commerce d.o.o. Banjaluka.

Revizori navode da su zajmovi dati bez kamate, rokovi vraćanja nisu određeni već se trebaju definisati aneksima ovih ugovora, koji do dana izrade izvještaja (februar 2016. godine) nisu zaključeni.

Na brojnim nekretninama u vlasništvu Društva, koje su prema procjeni ovlašćenog sudskog vještaka procijenjene na vrijednost veću od 10 mil KM, uknjiženo je založno pravo.

Društvo je zapošljavalo 135 radnika 2012. godine, da bi na kraju 2015. godine imalo 51 zaposlenika.

Većinski vlasnik Krajinalijeka je Bosa Marinković sa 67,1% vlasničkog udjela, PREF a.d. Banjaluka posjeduje 5,8%, Fond za restituciju RS 2,9%, itd.

Izvor: Indikator
Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog