Intervju

Dragan Čavić: Kako i dokle vjerovati Dodikovim manipulacijama?

O akutelnim temama u Srpskoj, gubitku vojne imovine u Han Pijesku, mogućem referendumu o ulasku BiH u NATO ali i o planovima za izbore 2018. godine, razgovarali smo sa predsjednikom NDP-a Draganom Čavićem.

FRONTAL: U zadnje vrijeme aktuelna politička saga je gubitak vojne imovine u Han Pijesku i ulazak BiH u NATO, odnosno inicijativa predsjednika Dodika koji predlaže raspisivanje referenduma u Srpskoj, kako bi se njeni građani izjasnili o tim integracijama.  Da li Vi podržavate ovu inicijativu, smatrate li da će uopšte doći do referenduma i koliko će isti biti svrsishodan?

ČAVIĆ: Odluka o odnosu prema integraciji BiH u NATO jednako je strateški značajna kao i odluka o ulasku BiH u EU. Ne smije se ovo pitanje zbog dnevnopolitičkih potreba riješavati na brzinu i na vrat na nos. I sada se sjećam trojnog potpisa na podršku ulasku BiH u NATO kojeg su u Istambulu  potpisali Boris Tadić, Taip Erdogan i Haris Silajdžić. Tada Dodik nije rekao ni riječ protivljenja, a bio je Predsjednik Vlade RS, jer je njegov prijatelj Boris Tadić uradio nešto nezamislivo potpisujući akt u ime države kojoj ne pripada, i snažeći Silajdžićev stav za pristupanje BiH u NATO savez. Tadić je to uradio jer mu je trebalo da olakša odluku Srbije o pristupanju NATO savezu na način da prvo pogura BiH na ovom putu , a prvenstveno Republiku Srpsku, vjerujući da bi mu saglasnost RS za ulazak BiH u NATO olakšalo da donese odluku o ulasku Srbije u NATO. Očigledno je imao prećutnu saglasnost Dodika.

Protivio sam se takvom pristupu, i tada i danas.

Da podsjetim koliko je važno pitanje stanja i pozicije oružanih snaga u BiH uputiću sve one koji danas larmaju o ovom pitanju na Aneks 1-B Dejtonskog mirovnog sporazuma, Sporazum o regionalnoj  stabilizaciji. Još tada, sada daleke 1995. godine, velike sile su pitanje odnosa oružanih snaga regiona obuhvatile posebnim aneksom, jedinim u cijelom Dejtonskom sporazumu koji je obavezivao ne samo BiH već i Hrvatsku i tada Saveznu republiku Jugoslaviju.

Dakle, i tada je vladalo ubjeđenje da se ovo pitanje može riješavati samo u regionalnom kontekstu, a nikako pojedinačno.

U tom smislu Srbi nemaju potrebe izlaziti iz okvira Dejtonskog regionalnog principa odnosa oružanih snaga.

Nema odluke o ulasku BiH u NATO sve dok se o tome definitivno ne odredi Srbija i tačka.

Do tada nema zapreka da se oružane snage BiH ponašaju kao i Vojska Srbije i da učestvuju u zajedničkim programima obuke, učestvuju u mirovnim misijama, zajedničkim vojnim vježbama, na način kako se to čini i sada. Ako Srbija odluči da pristupi u NATO, Republika Srpska to treba podržati i u BiH, a ako se to ne desi ,riješenja treba tražiti u statusnoj ustavnoj neutralnosti.

Zbog svega prethodnog smatram da bi održavanje referenduma po ovom pitanju bilo nepotrebno sve dok se Srbija definitivno ne odredi po ovom pitanju, i zato nema potrebe za njegovim održavanjem.

Dodik se još jednom poigrao referendumom.

Podsjećam  da je referendum o Danu Republike okončan onako kako je to Ustavni sud BiH i tražio , donošenjem Zakona koji  ispunjava zahtjeve Ustavnog suda BiH, čima Dan Republike više nije državni praznik određen zakonom, kao i da je referendum o ukidanju Suda i Tužilaštva BiH prošao sve procedure donošenja, ali je zaustavljen od izvršenja skrivanjem odluke u nečijoj ladici zbog čega nije objavljen u Službenom glasniku RS.

Kako i dokle vjerovati Dodikovim manipulacijama naroda?, pita se Čavić.

I ovo je manipulacija, ali opasna i nepotrebna.

Dodik ne treba u ovo pitanje uguravati narod. Budući da se deklariše kao hrabar čovjek, iako svoju političku hrabrost može dokazati ne isturajući narod ispred sebe. Neka pripremi  Odluku o odbijanju Republike Srpske pristupanju NATO savezu, zakaže sjednicu Narodne skupštine RS  i usvoji tu istu odluku. 

Valjda za takvu odluku ima većinu.

FRONTAL: Da li očekujete da odluka o knjiženju  vojne imovine u Han Pijesku na državu BiH ubrza aktivaciju akcionog plana, i ko je po Vama kriv za gubitak vojne imovine?

ČAVIĆ: Akcioni plan za članstvo u NATO politički je proizvod SNSD-a dok je vršio vlast na nivou BiH. Tada su zdušno bili za njegovu realizaciju.

Do promjene stava došlo je zadnjih godina od kako nisu dio koalicije u vlasti, u institucijama BiH.

Potpuno je bilo nepotrebno pokretati bilo kakav pravni spor oko bilo koje imovine koja je bila sastavni dio imovine SSNO SFRJ, a ta je opet sukcesionim sporazumom postala predmet sukcesije između država nasljednica SFRJ. Ovo pitanje je dodatno zaleđeno i odlukom Visokog predstavnika u BiH još 2004.godine a ta odluka je još na snazi.

Umjesto da se ovo pitanje riješava političkim dogovorom, što je i suština srpskog konsenzusa  o ovom pitanju iz 2012.godine, neko iz RS je neodgovorno i improvizovano ušao u sudski postupak ne znajući njegov ishod, iako je bilo za pretpostaviti šta će se dogoditi sa ovakvom dosadašnjom praksom sudova i ustavnog suda BiH.

Umjesto političkog epiloga o cijeloj državnoj imovini dobili smo sudski epilog o Velikom Žepu.Onaj ko se neodgovorno zaigrao sada je oslabio pregovaračku poziciju Srba za dugoročno riješenje ovog pitanja.

Aktivacija MAP (akcionog plana za članstvo) zavisi isključivo od NATO i ako oni odluče da intenziviraju aktivnosti za pristupanje BiH u NATO to će se i dogoditi.

Onda stvari za nas u Republici Srpskoj stoje loše jer bi to značilo da NATO želi ubrzano da okonča svoje oblikovanje u regionu prije odluke Srbije.Tada nećemo imati izbora i moraćemo se suprotstaviti  takvoj aktivnosti kroz djelovanje u institucijama BiH. Bez našeg učešća takva odluka ne može biti donesena u institucijama BiH. 

FRONTAL: Kako komentarišete to što su u klupama Skupštine Banjaluke ostala samo dva odbornika Vaše stranke, i da li očekujete da će Dragan Talić i Vladimir Mirošljević vratiti mandate NDP-u s obzirom da su napustili stranku?

ČAVIĆ: Ne očekujem da ova dvojica vrate mandate jer su zbog mandata i napustili NDP. Ti mandati im služe za lično napredovanje kroz dogovore sa skupštinskom većinom u skupštini Grada Banjaluka. Već se pokazalo da je razlog za odlazak bio lični interes koji će se ostvariti saradnjom sa strankama na vlasti u RS i Banjaluci. Nažalost,  ti ljudi koji su imali povjerenje i podršku članstva NDP u Banjaluci zbog njihove javno manifestovane snažne kritike politici režimskih stranaka preko noći su prekinuli kritiku režima i ušli pod njihove skute. Sretno im bilo. Zahvalan sam Mirni Savić Banjac i Saši Laziću odbornicima NDP koji su odbili pritiske za prelazak u režimske stranke, a od njih su to tražili i bivše kolege Mirošljević i Talić.

Mi smo raspustili Gradski odbor u Banjaluci i na čelu privremenog odbora je Mirna Savić Banjac. Do polovine oktobra završićemo sve aktivnosti na konsolidaciji Gradskog odbora NDP Banjaluka. Održaćemo Skupštinu gradske organizacije u Banjaluci i izabrati novi Gradski odbor i novo rukovodstvo odbora. Nažalost, mnogi ne mogu izdržati višegodišnje opoziciono djelovanje NDP-a,  a još je žalosnije što prvi odu oni koji su od NDP-a najviše dobili kao što su ova dvojica.

FRONTAL: Šta očekujete od izbora 2018. godine, i da li će Mladen Ivanić biti zajednički kandidat NDP-a i PDP-a  za predsjednika Republike Srpske?

ČAVIĆ: NDP radi na pripremi izlaska na opšte izbore 2018.godine i sigurni smo da će naš parlamentarni  status biti ponovljen ali u većem obimu. Naravno da ćemo koordinirano djelovati u bloku sa SDS i PDP kao i sa ostalim strankama koje budu opredjeljene za promjenu vlasti u RS. Mi od svoje politike nećemo odstupiti i vjerujemo da kandidati stranaka opozicije u RS imaju mnogo bolja kadrovska riješenja za Predsjednika RS i Srpskog člana Predsjedništva BiH nego vladajući blok. U tom kontekstu Mladen Ivanić svakako predstavlja jedno od mogućih kadrovskih riješenja za pojedinačne funkcije na sljedećim opštim izborima.

 

Frontal
Autor: Danka Savić
 
Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog