Region

Документарни филм "Ратне приче са Паштрика" (ВИДЕО)

На основу свједочења више од 30 саговорника, официра, војника, резервиста и добровољаца припадника 549. моторизоване бригаде, испричани су догађаји о борби која је вођена у рејону планине Паштрик. Реконструкције и драматизације догађаја снимане су на планинским вијенцима око Димитровграда, Пирота и Ниша и на војном полигону Пасуљанске ливаде.

Битка на Паштрику је други дио копнене офанзиве коју су из правца Републике Албаније ка Косову и Метохији 1999. године покушали да изведу УЧК терористи у сарадњи са НАТО снагама и регуларним јединицама војске Албаније.

"Ратне приче са Паштрика"

Кад је постало јасно да офанзива на Кошарама није дала резултате и да у том рејону не могу да пробију одбрану Војске Југославије, почео је УЧК напад на планину Паштрик која се налази у околини Призрена. Циљ је, као и на Кошарама, био спајање УЧК снага из Албаније са УЧК снагама које су се налазиле на територији Косова и Метохије.

Операција Стрела 2, како су је називали албански и НАТО планери, почела је 26. маја и трајала до 14. јуна када су се снаге Војске Југославије, послије потписаног Кумановског споразума, повукле са територије Косова и Метохије.

Непријатељ није успио да оствари свој циљ и да у борби пробије линију одбране 549. моторизоване бригаде.

Војска Југославије на Паштрику је остала непобијеђена.


Потресне приче преживјелих бораца 549. моторизованe бригадe, која је једина била изложена тепих бомбардовању стратегијеске НАТО авијације, илустроване су аутентичним архивским снимцима Асошијетед преса. Снимци су направљени са територије Албаније. Коришћени су и снимци нашег репортера, настали послије бомбардовања као и фотографије које су војници сами снимили.


Документарно играни филм "Ратне Приче са Кошара" имао је огроман одјек у јавности и то како у Србији тако и у цијелом региону.

Филм је у премијерном емитовању (у априлу ове године) пратило око 1.500.000 гледалаца, а у репризи је гледаност била 1.200.000.

На Јутјуб каналу, "Ратне Приче са Кошара" за сада имају 1.400.000 прегледа.

Надамо се да ће гледаоци са истим интересовањем пратити и други дио овог серијала.

Документарни филм хронолошки прати догађаје од напада на караулу Горожуп до повлачења наше војске послије потписивања Кумановског споразума.

Иако је непријатељ интензивним нападима и бомбардовањем покушавао да порази наше јединице, материјални губици нису били велики. На првој линији фронта погинуло је 26 припадника 549. моторизоване бригаде, док су губици УЧК снага били готово 20 пута већи.

Документарно-играни филм "Ратне приче са Паштрика" је приказан на двадесетогодишњицу почетка битке, у недјељу 26. маја на Првом програму РТС-а.

Филм је урађен у копродукцији Радио-телевизије Србије и Војнофилмског центра "Застава филм".

Аутор филма је Слађана Зарић, директори фотографије Петар Вујанић и Жарко Пекез, монтажер Бојан Перишић, продуценти Снежана Родић Синђелић и потпуковник Горан Иконић, новинар Весна Илић, дизајнер звука Бојан Манговић и композитор Владимир Тошић.

Слађана Зарић, ауторка филма "Ратне приче са Паштрика"


Извор: РТС
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog