Subota, 02.05.2026.
7 C
Sarajevo

Ilon Mask: Vještačka inteligencija veliki rizik za čovječanstvo, usporite

Apel se odnosi na tehnologiju moćniju od ChatGPT 4, modela otvorene vještačke inteligencije pokrenutog sredinom marta.

U peticiji objavljenoj na sajtu futureoflife.org oni traže moratorijum u istraživanjima dok se ne uspostavi sistem bezbjednosti, uključujući i specijalna regulatorna tijela za nadzor sistema vještačke inteligencije i tehnika koje će pomoći da se razlikuje realno od vještačkog, kao i institucije sposobne da upravljaju „dramatičnim ekonomskim i političkim poremećajima (posebno za demokratiju) koje će vještačka inteligencija izazvati”.

Peticija okuplja ličnosti koje su već javno izrazile strahovanja prema nekontrolisanoj vještačkoj inteligenciji koja bi prevazišla ljudska bića, a među njima su pored Ilona Maska, vlasnika Tvitera i osnivača Spejseksa i Tesle, suosnivač Epla Stive Voznijak, član laboratorije veštačke inteligencije Gugla Dip Majnd, šef kompanije Stability AI Emad Mostak – konkurent kompaniji OpenAI, kao i stručnjaci za vještačku inteligenciju na američkim univerzitetima, inženjeri Majrkosofta i drugi.

Sem Altman, izvršni direktor kompanije OpenAI, koja je stvorila ChatGPT, rekao je da je „malo zastrašen” svojom tvorevinom ukoliko bi bila upotrebljena za dezinformacije velikih razmkera ili sajber napade.

„Kompaniji je potrebno vrijeme da se prilagodi”, rekao je on sredinom marta za Ej-Bi-Si Njuz.„Posljednjih mjeseci vidjeli smo kako se laboratorije vještačke inteligencije zatvaraju u nekontrolisanoj trci da razviju i primjene sve moćniji digitalni mozak koji niko, čak ni njegovi kreatori, ne može da razumije, da predvidi ili kontroliše na pozudan način, navodi se u peticiji.

Autori peticije se pitaju da li treba da ostave mašinama da „preplave naše kanale informacija propagandom i lažima”, da li treba da automatizuju sva radna mjesta, da razviju umove koji nisu ljudski, koji bi jednog dana mogli da budu brojniji, inteligentniji i da zamijene ljude.„Da li treba da rizikujemo gubitak kontrole nad našom civilizacijom”, pitaju se oni, navodeći da odluke o tome ne treba da donose lideri tehnoloških firmi.

 

Izvor: politika.rs

Popularno ove nedelje

Лозинке полако одлазе у прошлост: стиже нова метода пријаве

У оквиру велике промјене стратегије, Национални центар за сајбер...

Evropa testira četvorodnevnu radnu nedelju – da li nam je primamljiviji belgijski ili francuski model (VIDEO)

Najveći svetski pilot-projekat četvorodnevne radne nedelje sproveden je u...

Kos: Crna Gora ulazi prva u Uniju, slijedi Albanija

EU će u narednim godinama u svoje članstvo primiti...

Zašto slavimo 1. maj: Priča iza praznika koji je postao simbol radničke borbe

Danas se obilježava 1. maj – praznik rada koji...

Fond zdravstvenog osiguranja: Spremna aplikacija “Moje zdravstvo”

Fod zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finalizirao je aplikaciju "Moje...

Teme

Лозинке полако одлазе у прошлост: стиже нова метода пријаве

У оквиру велике промјене стратегије, Национални центар за сајбер...

Evropa testira četvorodnevnu radnu nedelju – da li nam je primamljiviji belgijski ili francuski model (VIDEO)

Najveći svetski pilot-projekat četvorodnevne radne nedelje sproveden je u...

Kos: Crna Gora ulazi prva u Uniju, slijedi Albanija

EU će u narednim godinama u svoje članstvo primiti...

Fond zdravstvenog osiguranja: Spremna aplikacija “Moje zdravstvo”

Fod zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finalizirao je aplikaciju "Moje...

Indijski milijarder nudi utočište za Eskobarove „kokainske nilske konje”

Anant Ambani, sin indijskog milijardera Mukeša Ambanija, ponudio je...

Репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај (ФОТО)

Нови репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај доноси...

Novi skok cijena nafte

Cijena nafte Brent juče je porasla za 5,13 odsto...

Povezani članci

Popularne kategorije