Četvrtak, 11.12.2025.
-1.1 C
Sarajevo

Чиле: Завршене припреме за сапасавње рудара

КОПИЈАПО – Чилеански инжењери завршили су данас јачање зидова бушотине кроз коју ће бити извучена 33 рудара заробљена под земљом од 5. августа, изјавили су званичници.


“Посао јачања зидова завршен је у три часа иза поноћи по локалном времену и почећемо да тестирамо капсулу за спасавање”, изјавио је локални посланик Карлос Вилчес.

Вертикални тунел избушен је до дубине од 622 метра, гдје се прије два дана спојио са окном урушеног рудника, што је изазвало експлозију одушевљења међу породицама заробљених рудара и нжењерима који већ два мјесеца раде на њиховом спасавању.

Послије пробијања тунела, стручњаци су појачали зидове челиком у дужини од 96 метара, на мјестима гдје су стијене мекше, како се не би десило ново урушавање.

Техничари ће сада на површини поставити дизалице које ће вући капсулу пречника 53 центиметра. Мушкарци ће бити извучени један по један, а успињање ће трајати око пола сата по особи.

У наредних 48 часова, прије почетка извлачења рудара, инжењери ће извршити пробно спуштање и извлачење празне капсуле.

Рудари ће током извлачења уз себе имати храну, воду и маску са кисеоником и биће у директној вези са спасиоцима на површини.

Popularno ove nedelje

Kapidžić tvrdi da je planirana izgradnja garaže u krugu Stare pravoslavne crkve: To će zagušiti Baščaršiju (VIDEO)

Zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo i arhitekta Faruk Kapidžić...

Krnjić ponovo oborio usvajanje Pravilnika za novi granični prelaz Gradiška

Člana Upravnog odbora UIO Zijad Krnjić ponovo je oborio...

Vazduh nezdrav u šest gradova

U Banjaluci, Tuzli, Brodu, Prijedoru, Lukavcu i Doboju vazduh...

Zelenski priznao realnost oko Krima i članstva u NATO-u. “Nemamo snage”

Ukrajina ima realističan pristup budućem članstvu u NATO-u i...

Teme

Krnjić ponovo oborio usvajanje Pravilnika za novi granični prelaz Gradiška

Člana Upravnog odbora UIO Zijad Krnjić ponovo je oborio...

Vazduh nezdrav u šest gradova

U Banjaluci, Tuzli, Brodu, Prijedoru, Lukavcu i Doboju vazduh...

Zelenski priznao realnost oko Krima i članstva u NATO-u. “Nemamo snage”

Ukrajina ima realističan pristup budućem članstvu u NATO-u i...

Dodik o regulacionom planu “Malta 1” u Banjaluci

Podržavam zahtjeve građana banjalučkog naselja Rosulje da se ne...

Čović: Federalizam obezbjeđuje jednak glas sva tri konstitutivna naroda

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je sinoć u...

Milan Nedeljković će biti novi šef BMW-a

Srbin Milan Nedeljković preuzeće 14. maja 2026. dužnost predsjednika...

Povezani članci

Popularne kategorije