Petak, 01.05.2026.
8 C
Sarajevo

U Beogradu sahranjen akademik Milorad Ekmečić

Sahrani su u ime Republike Srpske prisustvovali ministar prosvjete i kulture Dane Malešević i ministar nauke i tehnologije Jasmin Komić, kao i direktor Sekretarijata za vjere Dragan Davidović, te direktor Predstavništva Republike Srpske u Beogradu Mlađen Cicović, a u ime Srbije ministar pravde Nikola Selaković. 

Od jednog od najvećih srpskih istoričara oprostili su se predsjednici akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske i Srbije Rajko Kuzmanović i Vladimir Kostić, koji su istakli značaj Ekmečićevog djela za srpsku istoriju. 

Kuzmanović je istakao da se o lošem čovjeku uvijek može reći previše, a o dobrom premalo, ali da je Ekmečić bio dobar čovjek, koji je mudrošću i pameću doprinosio srpskoj istoriji. Kostić je istakao značaj Ekmečićevog doprinosa radu Srpske akedemije nauka i umetnosti. 

Od Ekmečića se oprostio i istoričar LJubodrag Dimić, koji je istakao da je poslije Ekmečića ostala velika praznina u nauci. 

Sahrani, koja je obavljena poslije opijela, prisustvovali su i bivši funkcioneri Republike Srpske Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, kao i generalni sekretar ANURS-a Dragoljub Mirjanić. 

Prethodno je u Skupštini grada Beograda održana komemoracija, na kojoj je govorio ministar nauke i tehnologije Republike Srpske Jasmin Komić. 

Akademik Milorad Ekmečić preminuo je 29. avgusta u Beogradu u 88. godini. 

Rođen je 1928. u Prebilovcima u opštini Čapljina.

Opštu istoriju diplomirao je u Zagrebu 1952. godine, a doktorsku disertaciju "Ustanak u Bosni 1875-1878. godine" odbranio je u Zagrebu 1958. godine.

Nakon specijalizacije u Prinstonu nastavio je da radi na Filozofskom fakultetu u Sarajevu do izbijanja rata 1992. godine. Bio je član Akademije nauka i umjetnosti BiH od 1973. godine, a Srpske akademije nauka i umjetnosti od 1978. godine. 

Bio je dopisni član i Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, kao i član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske. 

Tadašnji predsjednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović ga je 2010. godine odlikovao Ordenom časti sa zlatnim zracima, a dobitnik je Kočićeve nagrade i Ordena Svetog Save.

Izvor: Srna

Popularno ove nedelje

Kos: Crna Gora ulazi prva u Uniju, slijedi Albanija

EU će u narednim godinama u svoje članstvo primiti...

Zašto slavimo 1. maj: Priča iza praznika koji je postao simbol radničke borbe

Danas se obilježava 1. maj – praznik rada koji...

Fond zdravstvenog osiguranja: Spremna aplikacija “Moje zdravstvo”

Fod zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finalizirao je aplikaciju "Moje...

Indijski milijarder nudi utočište za Eskobarove „kokainske nilske konje”

Anant Ambani, sin indijskog milijardera Mukeša Ambanija, ponudio je...

Репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај (ФОТО)

Нови репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај доноси...

Teme

Kos: Crna Gora ulazi prva u Uniju, slijedi Albanija

EU će u narednim godinama u svoje članstvo primiti...

Fond zdravstvenog osiguranja: Spremna aplikacija “Moje zdravstvo”

Fod zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finalizirao je aplikaciju "Moje...

Indijski milijarder nudi utočište za Eskobarove „kokainske nilske konje”

Anant Ambani, sin indijskog milijardera Mukeša Ambanija, ponudio je...

Репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај (ФОТО)

Нови репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај доноси...

Novi skok cijena nafte

Cijena nafte Brent juče je porasla za 5,13 odsto...

“Djeco, domaća zadaća je mrtva!”

Piše: Benjamin Hedžić Domaće zadaće nisu izgubile smisao zato što...

Preminuo Ilija Stevančević, bivši poslanik NSRS

Bivši narodni poslanik Republike Srpske, Ilija Stevančević, preminuo je...

Povezani članci

Popularne kategorije