Četvrtak, 30.04.2026.
8 C
Sarajevo

Dodik primio američkog ambasadora Nelsona: Informisao ga o stanju u BiH, EU i NATO putu

Ceremonija predaje akreditiva upriličena je u Svečanom salonu u zgradi Predsjedništva BiH. 

Ambasador Nelson poručio je da se raduje zbog činjenice da će voditi aktivnosti Vlade SAD-a na unapređenju prosperiteta, bezbjednosti i poštivanju vladavine prava za dobrobit svih građana BiH. 

"SAD će i dalje biti garant teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH. Radujem se što ću sa Vama i Vašim kolegama u Predsjedništvu BiH pomagati vašoj zemlji da napreduje ka partnerstvu u NATO savezu i EU, što su njeni zacrtani ciljevi", poručio je novi američki ambasador u BiH tokom predaje akreditiva predsjedavajućem Predsjedništva BiH. 

Dodik je poželio dobrodošlicu i uspješan mandat u BiH ambasadoru Nelsonu. 

"Želim da ostvarimo dobru saradnju. Duboko cijenimo položaj i ulogu SAD-a u vrijeme zaustavljanja rata i neposredno nakon rata u stabilizaciji mira u BiH", rekao je Dodik. 

On je ambasadoru poručio da dolazi zemlju koju karakteriše složenost. 

"Postoji dosta otvorenih pitanja u pogledu izgradnje mogućeg konsenzusa za suživot u BiH. Naš osnov za djelovanje je Ustav, a on je sastavni dio Dejtonskog sporazuma, koji je Vaša država pomogla da bude kreiran", napomenuo je Dodik.

On je kazao kako je u BiH predugo zadržan visoki predstavnik, te da je potrebno zajednički raditi na tome da njegova uloga što prije bude okončana i dodao: "trebamo vašu pomoć". 

"Mi smo opredijeljeni za EU integracije. Želim da Vam kažem da je upravo danas Vlada RS usvojila sve odluke u vezi sa odgovorima na Upitnik EU. Očekujemo da će ostali nivoi vlasti to uraditi u naredna dva, tri dana, čime se ostvaruju uslovi da ih predamo u Brisel", naveo je Dodik. 

Osvrnuo se i na NATO savez.

"Mi smo opredijeljeni za saradnju sa NATO-om, imamo određene angažmane kroz Partnerstvo za mir i pojedinačni program saradnje. Naši vojnici učestvuju u različitim misijama u okviru samog NATO-a. No, želim Vam reći da u BiH nema konsenzusa o pristupanju NATO-u i to je jedno od pitanja koje je sada na dnevnom redu, za razliku od EU gdje postoji konsenzus. Sve ovo vrijeme biće dovoljno da pojasnimo sva pitanja", kazao je Dodik, te zaključio:

"Još jednom Vam želim dobrodošlicu u BiH i uspješnu saradnju, Vaša, Vašim saradnicima, Vašoj zemlji i Vašem predsjedniku želim sve najbolje". 

Podsjećamo, novoimenovani ambasador SAD-a u Erik Džordž Nelson doputovao je u nedjelju u glavni grad Bosne i Hercegovine. Dužnost ambasadora preuzima od dosadašnje američke ambasadorice Morin Kormak

Uoči svog dolaska u BiH Nelson je uputio poruku građanima BiH kazavši, između ostalog, da će SAD nastaviti davati podršku ljudima koji danas rade na izgradnji sigurnije i prosperitetnije zemlje.

Kako je najavljeno, Dodik će primiti i akreditivna pisma novoimenovanih ambasadora Estonije, Belgije i Bjelorusije.

Za danas je planiran i sastanak Dodika sa turskim ambasadorom u BiH Haldunom Kočom.

 

Izvor: Vijesti.ba

 

Popularno ove nedelje

Fond zdravstvenog osiguranja: Spremna aplikacija “Moje zdravstvo”

Fod zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finalizirao je aplikaciju "Moje...

Indijski milijarder nudi utočište za Eskobarove „kokainske nilske konje”

Anant Ambani, sin indijskog milijardera Mukeša Ambanija, ponudio je...

Репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај (ФОТО)

Нови репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај доноси...

Novi skok cijena nafte

Cijena nafte Brent juče je porasla za 5,13 odsto...

“Djeco, domaća zadaća je mrtva!”

Piše: Benjamin Hedžić Domaće zadaće nisu izgubile smisao zato što...

Teme

Fond zdravstvenog osiguranja: Spremna aplikacija “Moje zdravstvo”

Fod zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finalizirao je aplikaciju "Moje...

Indijski milijarder nudi utočište za Eskobarove „kokainske nilske konje”

Anant Ambani, sin indijskog milijardera Mukeša Ambanija, ponudio je...

Репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај (ФОТО)

Нови репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај доноси...

Novi skok cijena nafte

Cijena nafte Brent juče je porasla za 5,13 odsto...

“Djeco, domaća zadaća je mrtva!”

Piše: Benjamin Hedžić Domaće zadaće nisu izgubile smisao zato što...

Preminuo Ilija Stevančević, bivši poslanik NSRS

Bivši narodni poslanik Republike Srpske, Ilija Stevančević, preminuo je...

U Palama održan poslovni forum „Porodične firme – stub razvoja ekonomije“

Jačanje privrede kroz globalne tržišne prilike U Kulturnom centru Pale...

U Republici Srpskoj rođeno 402 bebe manje nego 2024. godine

U Republici Srpskoj u 2025. godini rođeno je 8.825...

Povezani članci

Popularne kategorije