Subota, 02.05.2026.
16 C
Sarajevo

Мишковић ослобођен од пореза– Србији ни динар од продаје Максија

Мирослав Мишковић неће држави Србији платити порез на трансакцију којом је своје удјеле у привредном друштву Делта макси продао белгијској Делез групи. Како је на питање Данаса одговорила Пореска управа Републике Србије, Мишковић је овог пореза ослобођен по основу Уговора о избегавању двоструког опорезивања који је Република Србија закључила са Републиком Кипар 1986.


У одговору који је Пореска управа Републике Србије упутила Данасу децидирано стоји: „ У привредном друштву Делта макси доо Београд у току ове године су извршене статусне промене одвајања уз оснивање, праћене променом оснивача, за које су благовремено поднете и одговарајуће пореске пријаве, по основу којих су подносиоци, сходно одредбама важећег Уговора о избегавању двоструког опорезивања, ослобођени плаћања пореза. Пореска управа очекује пријем пореских пријава најављеног промета наведеног привредног друштва, о чему ћете бити благовремено обавештени“.

Према сазнањима Данаса посљедња реченица из саопштења Пореске управе базира се на постојању новог привредног друштва које је Мирослав Мишковић основао у Београду 18. јуна 2011. године – „Delta capital“ доо. Она је у стопостотном власништву фирме „Astatine Holdings Limited“ са Кипра. Оснивачки улог у Делта капиталу заснива се на 500 евра новчаног капитала и на неновчаном делу од 250.963.000 евра који чини право својине на 82,20 одсто удјела у Друштву за трговину и заступање Делта макси доо Београд, Таковска 49. Порезници вјерују да ће порез бити плаћен на „најављени промет“ овог друштва. Засад у забиљешкама, које уз то друштво иду, Агенција за привредне регистре није уписала никакве промјене.

Према Закону о порезу на доходак, грађани Републике Србије плаћају порез на капитални добитак од 20 одсто. Капитални добитак представља и разлику између продајне цијене права, удјела, односно хартија од вриједности и њихове набавне цијене. „Обвезник који је право, удео или хартију од вредности пре продаје држао у свом портфељу пре 24. јануара 1994. године, не остварује капитални добитак њиховом продајом“, наводи се у Закону.

(danas.rs/Фронтал)

 

Popularno ove nedelje

Лозинке полако одлазе у прошлост: стиже нова метода пријаве

У оквиру велике промјене стратегије, Национални центар за сајбер...

Evropa testira četvorodnevnu radnu nedelju – da li nam je primamljiviji belgijski ili francuski model (VIDEO)

Najveći svetski pilot-projekat četvorodnevne radne nedelje sproveden je u...

Kos: Crna Gora ulazi prva u Uniju, slijedi Albanija

EU će u narednim godinama u svoje članstvo primiti...

Zašto slavimo 1. maj: Priča iza praznika koji je postao simbol radničke borbe

Danas se obilježava 1. maj – praznik rada koji...

Fond zdravstvenog osiguranja: Spremna aplikacija “Moje zdravstvo”

Fod zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finalizirao je aplikaciju "Moje...

Teme

Лозинке полако одлазе у прошлост: стиже нова метода пријаве

У оквиру велике промјене стратегије, Национални центар за сајбер...

Evropa testira četvorodnevnu radnu nedelju – da li nam je primamljiviji belgijski ili francuski model (VIDEO)

Najveći svetski pilot-projekat četvorodnevne radne nedelje sproveden je u...

Kos: Crna Gora ulazi prva u Uniju, slijedi Albanija

EU će u narednim godinama u svoje članstvo primiti...

Fond zdravstvenog osiguranja: Spremna aplikacija “Moje zdravstvo”

Fod zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finalizirao je aplikaciju "Moje...

Indijski milijarder nudi utočište za Eskobarove „kokainske nilske konje”

Anant Ambani, sin indijskog milijardera Mukeša Ambanija, ponudio je...

Репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај (ФОТО)

Нови репертоар Народног позоришта Републике Српске за мај доноси...

Novi skok cijena nafte

Cijena nafte Brent juče je porasla za 5,13 odsto...

Povezani članci

Popularne kategorije