Četvrtak, 21.05.2026.
14 C
Sarajevo

Почињу 106. "Шантићеве вечери поезије"

Свечаност отварања биће одржана у Саборној цркви Свете Тројице у Мостару у 18.00 часова, уз Камерни ансамбл Народног позоришта Републике Српске, музичко-поетски програм "Из Шантићевог срца", у коме учествују вокални солиста Бошко Миловановић и пијаниста Адем Мехмедовић, као и уз изложбу "Орао, лав и крин – хералдика средњовјековних српских земаља" Музеја Републике Српске.

Свечаности отварања присуствоваће и министар просвјете и културе Републике Српске Боривоје Голубовић, те министар културе Србије Никола Селаковић.

Прије свечаног отварања, у 17.00 часова, на гробу пјесника Алексе Шантића на православном гробљу Бјелушине, биће служен помен и положено цвијеће.

Манифестацију организују Градски одбор Мостар Српског просвјетног и културног друштва "Просвјета" и Српско пјевачко и културно-умјетничко друштво "Гусле".

Организатори наводе да "Шантићеве вечери поезије" представљају најзначајнији културни догађај Срба у Федерацији БиХ, којима се чува успомена на лик и дјело Алексе Шантића и његових савременика, те афирмише српска култура и историја у Мостару.

– Ова манифестација је истовремено и чувар нашег културног насљеђа и идентитета, те свједочанство о трајном доприносу мостарских Срба култури овога града – истакли су из СПКД "Просвјета", Градски одбор Мостар.

Из тог одбора додају да ће манифестација трајати 10 дана на више локација уз различите садржаје међу којима су пјесничке вечери, промоције књига, театар, као и учешће пјесника, књижевника, умјетника и интелектуалаца из цијелог региона.

Манифестација се наставља сутра у 19.00 часова програм "Шантићева трајања" у Владичанском двору у Мостару, гдје ће бесједу о Алекси Шантићу одржати декан Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Владан Бартула.

На програму ће бити представљен четврти и пети том Сабраних дјела Алексе Шантића /приповијетке и драме; преводи и препјеви/, о којима ће говорити приређивач, професор на Филолошком факултету Универзитета у Бањалуци Душко Певуља, и уредник и предсједник СПКД "Просвјета", Градски одбор Мостар, Сања Бјелица Шаговновић.

У понедјељак, 13. октобра, у 19.00 часова у Владичанском двору у Мостару биће одржано пјесничко вече на коме ће учествовати Здравко Миовчић, прошлогодишњи добитник Књижевне награде "Алекса Шантић", Боро Капетановић, овогодишњи добитник Награде за животно дјело "Скендер Куленовић – Књижевни вијенац Козаре" и Вид Вукелић.

У Музеју манастира Житомислић у уторак, 14. октобра, у 19.00 часова биће промовисана књига "Биљези културе", о којој ће говорити аутор Душко Певуља и игуман Манастира Житомислић Данило.

Шантићеве вечери поезије у сриједу, 15. октобра, у 19.00 часова у Владичанском двору у Мостару на програму имаће промоцију књиге "Епархија захумско-херцеговачка у вријеме Светог Василија Острошког", на којој ће говорити аутор Велибор Шиповац, професор Будимир Алексић са Историјског института Црне Горе, књижевни критичар Марија Телебак и старјешина Саборне цркве у Мостару Душко Којић.

У четвртак, 16. октобра, у 19.00 часова у Владичанском двору у Мостару биће одржана премијера документарног филма "Отаџбина пјесника &минус; Алекса Шантић" у продукцији Радио-телевизије Републике Српске, за коју је сценарио радио Саша Берендика, а редитељ је Бранко Лазић.

Промоција монографије "Храна у Херцеговини кроз вијекове" аутора Нове Пржуља и Драгана Брење биће одржана у петак, 17. октобра, у 19.00 часова у Хрватском дому "Херцег Стјепан Косача", а уз ауторе на промоцији ће учествовати професори Ранко Поповић и Драга Мастиловић.

Програм 106. "Шантићевих вечери поезије" у недјељу, 19. октобра, сели се у Омладински културни центар "Абрашевић", гдје ће у 20.00 часова бити одржана промоција романа "Књига за Мају" Марка Томаша и концерт Бед блуз бенда "Булевар".

Монодрама "Најбољи човјек на свијету" глумца Горана Славића на програму је у понедјељак, 20. октобра, у 19.00 часова у Народном позоришту Мостар.

Манифестација се завршава у Невесињу, гдје ће у уторак, 21. октобра, у Културном центру "Небојша Глоговац" бити одржан програм под називом "Невесиње – друга Шантићева кућа".

Организатори поручују да је улаз за све програме бесплатан и позивају све заинтересоване да посјете манифестацију.

Покровитељи манифестације су предсједник Републике Српске, Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, Министарство културе Србије, град Мостар, Влада Херцеговачко-неретванског кантона, Министарство културе ХНК, Туристичка заједница ХНК и општина Невесиње.

 

Извор: срна

Popularno ove nedelje

Nikolina Aleksić: Vidljivost nasilja i zaštita žrtava: Kako mediji balansiraju odgovornost

Kako mediji balansiraju između javnog interesa i zaštite žrtava...

Kulturu sjećanja imamo, treba nam suočavanje s prošlošću Republiko Srpska

Na petoj sjednici Skupštine srpskog naroda u BiH, održanoj...

PD PS BiH: Veličanje ustaštva okarakterisano kao krivično djelo

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Prijedlog zakona...

Vukanović: Blanuša će biti kandidat za predsjednika, a ne Stanivuković

Lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović oglasio...

Parlament Srpske usvojio izmjene i dopune Zakona o pravima boraca

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sinoć više zakona,...

Teme

Nikolina Aleksić: Vidljivost nasilja i zaštita žrtava: Kako mediji balansiraju odgovornost

Kako mediji balansiraju između javnog interesa i zaštite žrtava...

Kulturu sjećanja imamo, treba nam suočavanje s prošlošću Republiko Srpska

Na petoj sjednici Skupštine srpskog naroda u BiH, održanoj...

PD PS BiH: Veličanje ustaštva okarakterisano kao krivično djelo

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Prijedlog zakona...

Vukanović: Blanuša će biti kandidat za predsjednika, a ne Stanivuković

Lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović oglasio...

Parlament Srpske usvojio izmjene i dopune Zakona o pravima boraca

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sinoć više zakona,...

„Run&More Weekend“ obustavlja saobraćaj: Detaljan spisak zatvorenih ulica

Na zahtjev organizatora sportske manifestacije „Run&More Weekend“ Ministarstvo unutrašnjih...

Преминула Добрила Кукољ

Бивши затвореник усташког логора Јасеновац и дугогодишњи предсједник бањалучког...

Povezani članci

Popularne kategorije