Četvrtak, 26.02.2026.
-1.1 C
Sarajevo

Boris Milošević novi predsjednik SNV-a

Milošević je rekao da neće zaboraviti osnovnu ulogu SNV-a, a to je da se Srbi u Hrvatskoj osjećaju ravnopravnim građanima, što znači borbu protiv svake diskriminacije, pogotovo etničke i vjerske.

– To se posebno odnosi na ostvarivanje prava na jezik i pismo, i borbu protiv govora mržnje. U borbi možemo biti uspješni samo ako budemo ono što smo bili do sada, jedinstveni, uporni i svoji. Tražimo način da učvrstimo izgrađene institucije, održimo njihovu relevantnost i revitalizujemo ranjenu zajednicu – istakao je Milošević.

On je naglasio da ono što je u začetku, a predstoji kao veliki posao jeste rad kulturnih centara u punom kapacitetu, da im se udahne život, da se u njima održavaju kulturni, obrazovni i drugi programi, da okupljaju ljude, saopšteno je iz Srpskog narodnog vijeća.

Milošević je zahvalio dosadašnjem predsjedniku Miloradu Pupovcu, koji je instituciju koju je osnivao, vodio 27 godina, ali ju je gradio svih 28, a biće tu i dalje jer je SNV-u potrebno njegovo znanje, životno i političko iskustvo.

Pupovac je rekao da je zadatak da kulturnim, obrazovnim, razvojnim, pravnim, socijalnim, medijskim, istraživačkim, muzejskim, sportskim i društvenim programima srpska zajednica bude održiva i samosvjesna, te otvorena i integrisana u sredine u kojima živi.

On je ukazao da isključenje Srba iz sistema političkog odlučivanja, kao i brojne poruke mržnje nisu pokazatelj odgovornosti ni prema srpskoj, ni prema bilo kojoj drugoj manjini. On je napomenuo i da se odgovornošću ne može nazvati netolerancija prema ćiriličkom pismu i nespremnost da se provedu ustavne i zakonske odredbe o njegovoj ravnopravnosti u upotrebi.

– Naša je zajednička obaveza da podsjećamo na sve ove i druge nespomenute oblike odgovornosti – poručio je Pupovac.

U ime Vlade Hrvatske Skupštini SNV-a obratio se ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović, koji je rekao da SNV jača svoju zajednicu, realizuje projekte razvoja, kulture, obrazovanja, informisanja, istraživanja, izdavaštva, sporta i socijalne brige.

– Uvjereni smo da je integracija kroz očuvanje identiteta pravi put prema zajedničkoj budućnosti u kojoj se svi osjećaju ravnopravno i sigurno. Često ste, uprkos izazovima u odnosima između Hrvatske i Srbije, bili most saradnje i dijaloga. Vaša uloga u tom procesu je od neprocjenjive važnosti – naveo je Božinović.

Skupština SNV-a, koja je održana u prostorijama Srpskog kulturnog centra, izabrala je Anju Šimpragu za zamjenika, uz Draganu Јeckov koja nastavlja dosadašnji mandat kao zamjenik predsjednika SNV-a.

 

Foto: tanjug
Izvor: srna.rs

Popularno ove nedelje

Ustavni sud Republike Srpske proglasio neustavnom odredbu o radu taksista

Ustavni sud Republike Srpske donio je odluku da član...

Amila je ostala bez terapije! Hitno rješavanje je od životnog značaja

Sjećate li se medicinske sestre iz Mostara, Amile Zukić?...

Šmit naredio prenos 112,5 miliona KM CIK-u: Amidžić ima rok od jednog dana

Kristijan Šmit izdao je autentično tumačenje odluke...

Vazduh nezdrav u Sarajevu i Banjaluci

U Sarajevu i Banjaluci vazduh je jutros nezdrav i...

Tradicija proizvodnje rakije u porodici Kuzmanović duga 178 godina (VIDEO)

Porodična tradicija proizvodnje rakije u porodici Kuzmanović iz Prnjavora,...

Teme

Ustavni sud Republike Srpske proglasio neustavnom odredbu o radu taksista

Ustavni sud Republike Srpske donio je odluku da član...

Amila je ostala bez terapije! Hitno rješavanje je od životnog značaja

Sjećate li se medicinske sestre iz Mostara, Amile Zukić?...

Šmit naredio prenos 112,5 miliona KM CIK-u: Amidžić ima rok od jednog dana

Kristijan Šmit izdao je autentično tumačenje odluke...

Vazduh nezdrav u Sarajevu i Banjaluci

U Sarajevu i Banjaluci vazduh je jutros nezdrav i...

Tradicija proizvodnje rakije u porodici Kuzmanović duga 178 godina (VIDEO)

Porodična tradicija proizvodnje rakije u porodici Kuzmanović iz Prnjavora,...

Snježna oluja paralisala sjeveroistok SAD, nastavak problema sa transportom i strujom (VIDEO)

Milioni ljudi na sjeveroistoku Sjedinjenih Američkih Država u utorak...

Liga šampiona: Inter pred teškim izazovom, Bode Glimt brani dva gola prednosti na “Meaci”

Fudbaleri Intera dočekaće Bode Glimt u revanš utakmici plej-ofa...

Povezani članci

Popularne kategorije