Utorak, 03.03.2026.
15 C
Sarajevo

Влада PC шаље “Турбину ИПД” на такмичење у Њујорку

БАЊА ЛУКА – Министарство науке и технологије Републике Српске пружиће финансијску помоћ которварошком предузећу "Турбина ИПД" за учешће на свјетском такмичењу "Иновација године из обновљивих извора енергије", које ће бити одржано 3. децембра у Њујорку.


Министар науке и технологије Бакир Ајановић изјавио је на данашњој конференцији за новинаре да је ријеч о 18.000 КМ, истакавши да ресорно министарство годишње редовно подстиче развој иноваторства у Српској.

Ајановић је навео да су овим подстицајем обухваћене све категорије грађана које су највећим дијелом организоване у удружењима иноватора и Савезу иноватора РС, од школске омладине до професора универзитета.

"Основни покретач развоја друштва је иновативни рад појединаца и тимова, чији резултат треба да буде практична примјена иновације на тржишту, фабрици, јавној установи, свакодневном животу и раду грађана", нагласио је Ајановић.

Власник предузећа "Турбина ИПД" Мирослав Тешић захвалио је Влади Српске на помоћи, нагласивши да ће његово предузеће учествовати у финалу свјетског такмичења иновација у конкуренцији 12 свјетски познатих компанија.

"Наш изум је нови принцип рада вјетротурбине или вјетрењаче која не ствара никакав звук, вибрације, отпорна је на екстремне временске услове и потпуно је безбједна за птице и људе", објаснио је Тешић и додао да ће прве конкретне примјене вјетротурбине бити у пољопривреди и телекомуникацијама за напајање телекомуникационих базних станица.

Он је подсјетио да је предузеће већ потписало први пилот уговор са Телекомом Словеније, чија је вриједности неколико десетина хиљада евра, али је нагласио да ће "мозак интернационалне фирме остати у РС", као и да "намјерава да покрије тржиште читавог свијета".

Директор Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа Слободан Марковић сматра да је интерес Владе РС да препозна сваког иновативног човјека и да га задржи на нашим просторима.

"Када је ријеч о конкретној иновацији, ово је глобални производ који треба промовисати и помоћи младим људима да се баве иновацијама", оцијенио је Марковић.

Предсједник Савеза иноватора РС Милован Бајић рекао је да су иноватори из РС на 13. Међународном фестивалу иновација, знања и стваралаштва "Тесла фест 2009", који је одржан од 12. до 15. октобра у Новом Саду, добили велики број медаља и награда, док је Савезу додијељено велико признање Гран при и златна медаља од Интернационалног клуба "Архимед".

Бајић је истакао да су млади људи у Српкој веома заинтересовани за иновације и напоменуо да су већ постоје општинска удружења иноватора са неколико хиљада чланова.

 

Popularno ove nedelje

Cijena gasa skočila za 75 odsto, prijeti rast do 100

Zbog sukoba na Bliskom istoku cijena gasa skočila je...

Šeranić: Razmatra se povećanje plata u zdravstvu za pet odsto i dodatak od 250 KM

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić...

U Srpskoj poskupjele gume i vulkanizerske usluge (VIDEO)

Cijene vulkanizerskih usluga u Republici Srpskoj ove zime porasle...

Prevoznici najavili blokadu granica 12. marta

Plenum Konzorcijuma “Logistika BiH” najavio blokade granica 12. marta...

Let Dubai – Beograd bio najpraćeniji na svijetu

Avion iz Dubaija sa državljanima Srbije, koji je poletio...

Teme

Cijena gasa skočila za 75 odsto, prijeti rast do 100

Zbog sukoba na Bliskom istoku cijena gasa skočila je...

Šeranić: Razmatra se povećanje plata u zdravstvu za pet odsto i dodatak od 250 KM

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić...

U Srpskoj poskupjele gume i vulkanizerske usluge (VIDEO)

Cijene vulkanizerskih usluga u Republici Srpskoj ove zime porasle...

Prevoznici najavili blokadu granica 12. marta

Plenum Konzorcijuma “Logistika BiH” najavio blokade granica 12. marta...

Let Dubai – Beograd bio najpraćeniji na svijetu

Avion iz Dubaija sa državljanima Srbije, koji je poletio...

Podijeljeno Sarajevo – egzodus Srba 1992–2026

Kako je nestala srpska zajednica u Sarajevu Egzodus Srba iz...

U Banjaluci predstava Duška Radovića “Kako su postale ružne riječi”

U Vijećnici kulturnog centra Banski dvor, sutra u 19.00...

Nezapamćeno od pandemije: Stotine hiljada putnika zaglavile širom svijeta

Stotine hiljada putnika ostale su zarobljene širom svijeta nakon...

Povezani članci

Popularne kategorije