Subota, 06.12.2025.
5 C
Sarajevo

Zabranjen uvoz spornog mlijeka

Na graničnom prelazu Izačić prije nekoliko dana zadržana je izvjesna količina mlijeka u kojoj je kontrolom pronađeno prisustvo aflatoksina.

Kancelarija za veterinarstvo BiH o tome je obavijestila inspekcijske organe u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, Agenciju za bezbjednost hrane BiH i Upravu za veterinarstvo u Hrvatskoj, koja je odmah obustavila izdavanje sertifikata za izvoz tih proizvoda sve dok se ne ustanovi gdje postoji problem u proizvodnji ovih artikala.

Direktor Kancelarije LJubomir Kalaba rekao je danas Srni da je od inspekcijskih organa zatraženo da provjeri i zaustavi eventualni plasman ovog proizvoda koji se zatekao na tržištu u BiH.

To je i učinjeno i ti proizvodi će se, prema njegovim riječima, nalaziti u skladištima sve dok ne bude obavljena analiza kvaliteta.

Ako analiza pokaže pozitivne rezultate na prisustvo toksičnih supstanci u mlijeku onda će ti proizvodi, prema propisanoj proceduri, biti uništeni ili vraćeni proizvođaču.

I u Hrvatskoj je danas, nakon što su dobili upozorenje iz BiH, naređeno povlačenje trajnog mlijeka kompanija "Vindija" i "Dukat" zbog opasne supstance koja je pronađena.

Iz prodaje se povlače trajna mlijeka firme "Vindija" sa 2,8 odsto mliječne masti u pakovanju od jednog litra i rokom upotrebe do 3. jula.

Povlači se i UHT /homogenizovano i sterilizovano/ mlijeko 2,8 odsto mliječne masti u pakovanju od jednog litra sa rokom upotrebe 24. i 31. maja.

Kada je riječ o proizvodima firme "Dukat" povlači se trajno mlijeko sa 2,8 odsto mliječne masti u pakovanju od pola litra i rokom upotrebe od 24. juna, te trajno litarsko mlijeko "Lagano jutro" sa 2,8 odsto mliječne masti i rokom upotrebe do 25. aprila.

"Aflatoksin" jedan je od najopasnijih toksina. Oštećuje jetru, bubrege, krvne sudove, a pripisuju mu se i kancerogena dejstva  (Srna/Frontal)

Popularno ove nedelje

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Бака Милка у Лондону прославила 105. рођендан: Ово је њена невјероватна животна прича (ФОТО/ВИДЕО)

Једна од најстаријих Српкиња, Милица Јовић, прославила је 6....

Galić: Helezovo ponašanje nedostojno funkcije

Zamjenik ministra obrane u Savjetu ministara Slaven Galić ogradio...

UIO: Uslovi za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška nisu ispunjeni

Uslovi za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška Novi most...

Teme

U decembru dvije penzije u Republici Srpskoj

Ministarstvo finansija Republike Srpske informiše javnost da će u...

Galić: Helezovo ponašanje nedostojno funkcije

Zamjenik ministra obrane u Savjetu ministara Slaven Galić ogradio...

UIO: Uslovi za otvaranje novog Graničnog prelaza Gradiška nisu ispunjeni

Uslovi za otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška Novi most...

Dogovoreno povećanje boračkog dodatka u Republici Srpskoj

Osnovica za borački dodatak u Republici Srpskoj biće povećana...

Golubović: Povećanje plata za zaposlene u obrazovanju i kulturi

Ministar prosvjete i kulture Borivoje Golubović najavio je povećanje...

Povezani članci

Popularne kategorije