Srijeda, 29.04.2026.
17 C
Sarajevo

Trebinje postalo hit turistička destinacija – Gosti stižu iz Rusije, Južne Koreje, Turske, Grčke…

U prošloj godini, Trebinje je zabilježilo porast broja noćenja turista za 30% u odnosu na 2012. godinu. Broj jednodnevnih izleta je nadmašio sve moguće brojke.

– Turisti su veoma zadovoljni posjetom Trebinju. Obično i oni koji dođu na jedan dan ostanu duže. Privlače ih kulturno-historijsko naslijeđe, vjerski objekti, te bogata gastro ponuda – rekla je za "Klix" Tatjana Bulajić, direktorica Turističke organizacije grada Trebinja.

Turistička ruta Trebinjem kreće iz starog dijela grada u kojem se nalazi kulturno-historijsko naslijeđe iz 18. vijeka. Potom odlaze u centar grada iz perioda Austro-Ugarske koji je izgrađen u mediteranskom stilu. Nezaobilazna je posjeta Muzeju Hercegovine iz Austro-Ugarske koja je bila kasarna i obiluje bohatim postavkama.

– Velika atrakcija su i vjerski objekti. U samom centru nalazi se katolička Katedrala iz 19. vijeka, Saborni hram iz 19. vijeka i Osman-pašina džamija. Ono što ih posebno zanim jesu manastiri kojih u Trebinju ima četiri : Hercegovačka Gračanica iz XX vijeka u kojoj su sahranjeni mošti Jovana Dučića, Tvrdoš iz perioda IV-V vijeka, Petro-Pavlov manasti iz VII vijeka i Duži iz XVI. vijeka – rekla je Bulajić.

Posjećen je i Arslanagića most iz perioda 1574. godine koji je zadužbina Mehmed-paše Sokolovića. Turiste ostavlja bez daha i rijeka Trebišnjica, priroda okolo nje, te jezera koja se nalaze u okolini Trebinja.

– U posljednje dvije-tri godine Trebinje je doživjelo i ekspanziju vinskog turizma. Imamo oko 20-ak vinarija, od kojih sedam-osam pruža usluge turistima poput degustacija vina i obilaska vinskih podruma. Neke od njih su male i u seoskom ambijentu, a imamo i vinarije velikih proizvođača – rekla je Bulajić.

Turisti su zadovoljni gostoprimljivošću Trebinjaca, te bogatom gastro ponudom jer se u tamošnjim restoranima služe autohtoni proizvodi. Također, cijene su pristupačne i mnogo jefitinije u odnosu na okolne destinacije, tako da se turisti opredijele da noće u Trebinju, a idu na dnevne izlete u Mostar, Herceg Novi, Kotor, Dubrovnik i druga okolna mjesta koja su udaljena svega 1-2 sata vožnje.

– I ove godine imamo jako mnogo jednodnevnih posjeta i sa dubrovačkog i crnogorskog primorja, a kada su u pitanju noćenja najviše nam dolaze turisti iz Srbije, potom Turske, Južne Koreje, Grčke, Rusije, te Švedske i ostalih zemalja iz okruženja i Zapadne Evrope. Trebinje ima registrirano oko 700 ležajeva i u ljetnjem periodu većinom bude sve puno. Za prvih sedam mjeseci ove godine zabilježen je rast broja turista za 15 posto u odnosu na prošlu godinu, što je izuzetno dobar podatak s obzirom na vremenske uvjete i poplave koje su zadesile našu zemlju u mjesecu maju – rekla je Bulajić.

A svakako ne nedostaje ni zabave. U ljetnjem periodu u gradu se održava veliki broj manifestacija. Trebinjske ljetnje svečanosti počinju u aprilu Dučićevim danima i završavaju Dučićevim večerima poezije u oktobru. Takođe, tu su pozorišni festivali, filmski festivali, sportska dešavanja, te koncerti i zabave u ugostiteljskim objektima, piše "Klix".

izvor: Klix.ba

Popularno ove nedelje

Preminuo Ilija Stevančević, bivši poslanik NSRS

Bivši narodni poslanik Republike Srpske, Ilija Stevančević, preminuo je...

U Palama održan poslovni forum „Porodične firme – stub razvoja ekonomije“

Jačanje privrede kroz globalne tržišne prilike U Kulturnom centru Pale...

U Republici Srpskoj rođeno 402 bebe manje nego 2024. godine

U Republici Srpskoj u 2025. godini rođeno je 8.825...

Otkucaji koji otkrivaju više: Kako varijabilnost srčanog ritma povezuje stres i mentalno zdravlje

Pametni satovi obično su opremljeni i za praćenje varijabilnosti...

Cijene teletine u Srpskoj dostigle istorijski maksimum

Cijene teletine u Republici Srpskoj dostigle su istorijski maksimum...

Teme

Preminuo Ilija Stevančević, bivši poslanik NSRS

Bivši narodni poslanik Republike Srpske, Ilija Stevančević, preminuo je...

U Palama održan poslovni forum „Porodične firme – stub razvoja ekonomije“

Jačanje privrede kroz globalne tržišne prilike U Kulturnom centru Pale...

U Republici Srpskoj rođeno 402 bebe manje nego 2024. godine

U Republici Srpskoj u 2025. godini rođeno je 8.825...

Otkucaji koji otkrivaju više: Kako varijabilnost srčanog ritma povezuje stres i mentalno zdravlje

Pametni satovi obično su opremljeni i za praćenje varijabilnosti...

Cijene teletine u Srpskoj dostigle istorijski maksimum

Cijene teletine u Republici Srpskoj dostigle su istorijski maksimum...

Krišto i Plenković potpisali sporazum o izgradnji Јužne interkonekcije

Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto i premijer Republike...

Najpopularnije ime za djevojčice u Republici Srpskoj zadržalo prvu poziciju

Milica je i 2025. godine zadržala poziciju najčešćeg imena...

Povezani članci

Popularne kategorije