Utorak, 05.05.2026.
5 C
Sarajevo

Отворена ликовна колонија “Сретен Стојановић” на Мраковици

ПРИЈЕДОР – На Мраковици је отворена Пета ликовна колонија "Сретен Стојановић" чији ће учесници у наредних седам дана тражити инспирацију на легендарној планини Козари.


Начелник општине Приједор Марко Павић рекао је синоћ да је у кризна времена буџет за културу и спорт најприје на удару, али да то није случај у Приједору.

"Приједор је град који се труди да култури да мјесто које јој припада, а да бисмо и у том сегменту били дио Европе имамо и потенцијале и људе", рекао је Павић, отварајући колонију.

Он је нагласио да Приједор има 30-ак академских сликара и да ће тај број бити и већи, будући да и данас на многим академијама умјетности има студената из града на Сани.

У колонији ће ове године учествовати Радован Крагуљ, Љубомир Стахов, Бранко Миљуш, Зоран Бановић, Весо Совиљ, Биљана Гаврановић, Предраг Марјановић и Младен Каран, а њихов рад пратиће историчар умјетности и ликовни критичар из Београда Љубица Јелисавац-Катић.

Селектор овогодишње колоније и један од учесника, академски сликар из Приједора Предраг Марјановић, рекао је да је за овогодишњи сазив бирао умјетнике релевантне за историју приједорске умјетности који најозбиљније могу представити садашње стање у умјетности.

"Ријеч је о старијој и средњој генерацији, односно о најснажнијим личностима које су везане за ове крајеве. Нисмо ишли на продуктивност и квантитет већ на квалитет", појаснио је Марјановић.

Дио радова који настану у наредних седам дана ићи ће у фундус Музеја Козаре, дио у спомен-кућу породице Стојановић, а дио у општину Приједор.

Већину радова Приједорчани ће моћи погледати у пратећем програму у оквиру 37. књижевних сусрета на Козари.

Директор Музеја Козаре Миленко Радивојац подсјетио је да су на првој званично организованој изложби у историји БиХ, године 1907, учествовали приједорски умјетници Перо Поповић и Тодор Швракић, први школовани сликари из БиХ.

У пратећем програму колоније у петак, 7. августа, у Музеју Козаре бић отворена изложба слика учесника прошлогодишње колоније, професора београдског универзитета Здравка Милинковића.

Колонија је посвећена једном од највећих и најпознатијих приједорских умјетника, вајару Сретену Стојановићу. Он је рођен у Приједору, школован у Бечу и Паризу, био је дугогодишњи ректор и професор Академије умјетности у Београди и академик Српске академије наука и умјетности.

Покровитељи Пете ликовне колоније "Сретен Стојановић" су Министарство просвјете и културе Републике Српске и општина Приједор.

 

Popularno ove nedelje

Zahtjevi Kluba Bošnjaka i Kluba Hrvata u Vijeću naroda nisu prihvatljivi

Zahtjevi Kluba Bošnjaka i Kluba Hrvata u Vijeću naroda...

Koliko kaznenih bodova je potrebno za oduzimanje vozačke dozvole u BiH

Prema Zakonu o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u...

Lordan Zafranović u rodnoj kući Nikole Koljevića

Neki dan je Banjaluku posjetio Lordan Zafranović i pored...

Borac osvojio titulu šampiona BiH

Četiri kola prije kraja Premijer lige BiH fudbaleri banjalučkog...

Hospitalizovan Rudi Đulijani, nalazi se u kritičnom stanju

Bivši gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani hospitalizovan je i nalazi...

Teme

Zahtjevi Kluba Bošnjaka i Kluba Hrvata u Vijeću naroda nisu prihvatljivi

Zahtjevi Kluba Bošnjaka i Kluba Hrvata u Vijeću naroda...

Koliko kaznenih bodova je potrebno za oduzimanje vozačke dozvole u BiH

Prema Zakonu o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u...

Lordan Zafranović u rodnoj kući Nikole Koljevića

Neki dan je Banjaluku posjetio Lordan Zafranović i pored...

Borac osvojio titulu šampiona BiH

Četiri kola prije kraja Premijer lige BiH fudbaleri banjalučkog...

Hospitalizovan Rudi Đulijani, nalazi se u kritičnom stanju

Bivši gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani hospitalizovan je i nalazi...

Dobrovoljačka, 34 godine od zločina bez kazne nad vojnicima JNA

Navršavaju se 34 godine od stradanja pripadnika JNA u...

Blanuša kandidat SDS-a za predsjednika Srpske

Odluka Glavnog odbora SDS-a je da Srpska demokratska stranka...

Лозинке полако одлазе у прошлост: стиже нова метода пријаве

У оквиру велике промјене стратегије, Национални центар за сајбер...

Povezani članci

Popularne kategorije