Četvrtak, 07.05.2026.
17 C
Sarajevo

Медведев: Борити се против тероризма без колебања

МОСКВА – Борба државе против тероризма биће настављена без колебања и до краја, изјавио је руски предсједник Дмитриј Медведев, наложивши истовремено појачање контроле безбиједности у саобраћају.


Медведев је на специјалној сједници сазваној послије експлозија на двије станице метроа у Москви, од Министарства унутрашњих послова и Федералне службе безбиједности (ФСБ) захтијевао оштру контролу ситуације, пренио је Итар-Тас.

„Потпуно је очигледно да се акти овакве врсте добро планирају”, рекао је Медведев и додао да су они усмјерени на изазивање дестабилизације у земљи и у друштву.

„Неопходно је спроводити истражни рад и оштро контролисати ситуацију, наравно, не допуштајући притом кршење права грађана, рекао је руски предсједник.

Медведев је, такође, наложио влади да пружи сву неопходну помоћ породицама погинулих и рањених у експлозијама у московском метроу, а Тужилаштву да подробно истражи догађаје и наставља са сакупљанима доказа.

Начелник ФСБ-а Александар Бортњиков рекао је на сједници да је у данашњим експлозијама на станицама „Лубјанка „ и „Парк културе” у 7 сати и 57 минута и у 8 сати и 37 минута по московском времену погинуло 36, а рањено 37 особа.

Бортњиков је изнио прелиминарну верзију по којој су експлозије дјело терористичке групе, која има везе са Сјеверним Кавказом.

„Сматраћемо то главном верзијом”, рекао је Бортњиков Медведеву, прецизирајући да су на мјесту експлозија пронађени дијелови тијела двије терористкиње-самоубице.

Према његовим ријечима, експлозивне направе у првом случају биле су снаге до четири килограма и у другом између 1,5 до два килограма, при том напуњене металом. Бортњиков је рекао да ће у најскорије вријеме бити одређен круг особа које имају везе са организовањем експлозија.

Раније је агенција Итар-Тас навела да је на међународном аеродрому Шереметјево уведене специјалне мјере безбиједности послије експлозија у московском метроу.

Начелник центра за информисање тог аеродрома Ана Захаренко рекла је да је режим контроле појачан на уласцима у терминале, на мјестима прегледа путника и пртљага и на свим пунктовима за сараднике аеродрома.

Федерална агенција за ваздухопловни саобраћај затражила је раније данас од руских авиокомпанија и аеродрома да уведу допунске мјере за јачање безбиједности, навео је Итар-Тас.

По налогу губернатора Валентине Матвијенко, на јавним мјестима у Санкт-Петербургу, нарочито у средствима јавног саобраћаја и на жељезничким станицама, појачане су мјере безбиједности, навела је руска агенција.

У главном граду Русије, пак, полиција је појачала режим обављања службе и под нарочитом контролом московске полиције налазе се станице метроа, жељезничке станице, аеродроми и друга мјеста масовног окупљања људи.

Popularno ove nedelje

CIK: Opšti izbori u BiH zakazani za 4. oktobar

Centralna izborna komisija BiH danas je donijela odluku o...

Aleksandar Čavić u finalu izbora “Betina fotografija godine”

Aleksandar Čavić, jedan od doajena fotografije iz Banjaluke i...

Palantirov manifest mraka Tehnološka republika: kako ga tumačiti i šta piše između redova

Palantir (aka The Evil Corporation/Zla korporacija) je potkraj aprila...

Преминуо легендарни Владимир Цветковић

Владимир Цветковић, легендарни кошаркаш Црвене звезде и чувени генерални...

Osnivač Si-En-En-a Ted Tarner preminuo je u 87. godini

Osnivač Si-En-En-a Ted Tarner preminuo je juče u 87....

Teme

CIK: Opšti izbori u BiH zakazani za 4. oktobar

Centralna izborna komisija BiH danas je donijela odluku o...

Aleksandar Čavić u finalu izbora “Betina fotografija godine”

Aleksandar Čavić, jedan od doajena fotografije iz Banjaluke i...

Palantirov manifest mraka Tehnološka republika: kako ga tumačiti i šta piše između redova

Palantir (aka The Evil Corporation/Zla korporacija) je potkraj aprila...

Преминуо легендарни Владимир Цветковић

Владимир Цветковић, легендарни кошаркаш Црвене звезде и чувени генерални...

Osnivač Si-En-En-a Ted Tarner preminuo je u 87. godini

Osnivač Si-En-En-a Ted Tarner preminuo je juče u 87....

FDA blokirala objavu podataka o sigurnosti vakcina – nauka ili politika?

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) zaustavila je...

Er Srbija pokrenula novu kampanju: Raznovrsne destinacije tokom ljeta

Nacionalna avio-kompanija Er Srbija, nacija pokrenula je novu marketinšku...

Traži se drugi finalista Lige šampiona, Bajern čeka PSŽ koji ima gol prednosti (VIDEO)

Fudbaleri Bajerna iz Minhena dočekuju PSŽ u revanš meču...

Povezani članci

Popularne kategorije