Srijeda, 11.03.2026.
16 C
Sarajevo

Dodik uputio pismo članovima Predsjedništva BiH i Lagumdžiji: Pokrenite postupak proglašenja Nikolasa Hila za persona non grata

U njemu Dodik ističe da su oni prema odredbama Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH (Dejtonski sporazum) i Ustava BiH zaduženi za vođenje spoljne politike, u što su uključeni i bilateralni odnosi sa drugim državama i njihovim diplomatsko-konzularnim predstavništvima u BiH, te da se obraća ovim putem sa zahtjevom da zaštitite instituciju Predsjednika Republike Srpske od neprimjerenih napada i ocjena koji su se intenzivirali u posljednjem periodu.

„Vjerujem da ste upoznati sa izjavama koje je otpravnik poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH, Nikolas Hil dao prilikom predavanja na Univerzitetu u Tuzli, kao i sa činjenicom da su te izjave prenesene u svim vodećim medijima u BiH, ali i regionu. U pomenutim izjavama, ali i više puta ranije, Hil je izašao ne samo iz okvira diplomatskog govora i odnosa prema unutrašnjo-političkim temama zemlje domaćina, nego je izašao iz okvira pristojnog govora uopšte“, navodi u svom pismu Dodik.

Ističe i da su eksplicitne ocjene o karakteru nosilaca najviših funkcija vlasti u Republici Srpskoj, krajnje negativni komentari, nedvosmisleno usmjeravanje oštrice takvih komentara prema funkciji predsjednika Republike Srpske koju obavlja prešli granice u kojima su se mogle tolerisati.

"Pogotovo imajući u vidu da je savršeno jasno da se te poruke šalju uoči predizborne kampanje sa očitim ciljem nanošenja štete političkim subjektima na vlasti u Republici Srpskoj, a u korist opozicije. Uvažavajući pravo Hila na sopstveni stav i mišljenje, a pogotovo uvažavajući snagu i ugled SAD koje on, nažalost, predstavlja u BiH, smatram da je krajnje vrijeme da kao ovlašteni organi preduzmete mjere koje Vam stoje na raspolaganju i stavite tačku na takvu vrstu javnog diskursa koje su pojedine diplomate, a pogotovo Hil, zauzele“, navedeno je.

Dodik traži od članova Predsjedništva i Lagumdžije da shodno zakonom i međunarodnim ugovorima definisanim procedurama pokrenu postupak proglašenja Nikolasa Hila za persona non grata u BiH, čime bi se, kako piše, obezbijedilo njegov što brži odlazak.

„Time ćete zaštititi instituciju Predsjednika Republike Srpske, ali i ukupni dignitet svih institucija u BiH predviđenih Dejtonskim sporazumom i Ustavom. U suprotnom, biće jasno potvrđeno da BiH predstavlja de facto protektorat stranih sila, i da nema mogućnost da obezbijedi zaštitu svojih građana i institucija od neprimjerenog miješanja i napada stranih diplomata u BiH. Shodno vašem daljem postupanju u ovom slučaju javnost će steći priliku da se uvjeri u karakter BiH i njenih institucija, a institucije Republike Srpske opredijeliće svoje dalje korake, navodi se u pismu predsjednika Republike Srpske“, zaključuje u upućenom pismu predsjednik Republike Srpke, Milorad Dodik.

izvor: Frontal

Popularno ove nedelje

Intervencije za dugovječnost: šta zaista znamo o longevity iz nauke?

Ovo je novi hype na društvenim mrežama i podkastima...

Nezdrav vazduh u Kaknju, Tešnju, Banjaluci i Zenici

Vazduh je jutros nezdrav u Kaknju, Tešnju, Banjaluci i...

Brigadir Hrvatske vojske: Rat smo, ustvari, izgubili – što prije to osvijestimo, to ćemo prije krenuti naprijed (VIDEO)

Berislav Štajdohar, brigadir Hrvatske vojske, dugogodišnji vojni strateg i...

Cijene nafte pale pa skočile na oko 90 dolara dok se čeka smirivanje na Bliskom istoku

Cijene nafte juče su skočile oko devet odsto, na...

Teme

Intervencije za dugovječnost: šta zaista znamo o longevity iz nauke?

Ovo je novi hype na društvenim mrežama i podkastima...

Nezdrav vazduh u Kaknju, Tešnju, Banjaluci i Zenici

Vazduh je jutros nezdrav u Kaknju, Tešnju, Banjaluci i...

Kako je u TV debati potisnuto sjećanje na egzodus Srba iz Sarajeva

Emisija „Sjećanje na egzodus Srba iz Sarajeva – Potresna...

Preminuo pisac Sreten Božić – B. Vongar

Svoju književnu karijeru započeo je u Jugoslaviji, a...

Povezani članci

Popularne kategorije