Vijesti

Uručene SGIP nagrade novinarima i najavljen novi konkurs

Proglašeni su pobjednici novinarskih nagrada na temu udomiteljstva USAID-ovog projekta jačanja institucija vlasti i procesa u Bosni i Hercegovini (SGIP) i otvoren je novi konkurs za najbolju novinarsku priču iz oblasti odnosa prema okolišu.

Prvu nagradu i novčani iznos od 2.500 konvertibilnih maraka osvojio je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) člankom „Visoka cijena udomiteljstva“. Drugu nagradu i novčani iznos od 1.500 konvertibilnih maraka osvojio je novinar Alem Dedić iz sedmičnog lista „Novo vrijeme“ sa člankom „Da kuća bude dom“. Za plasman na treće mjesto priznanje Projekta SGIP dobio je novinar Mirsad Bajtarević sa BH radija 1.

Istovremeno, pozvani su novinari iz cijele Bosne i Hercegovine, iz svih medija (novine i časopisi, novinske agencije, radio, televizija, internet portali) da kandiduju najbolje istraživačke priče o tome kako kreiranje zakona o zaštiti životne sredine Federacije Bosne i Hercegovine može najbolje utjecati na njeno očuvanje. I ovaj put je prva nagrada novčani iznos od 2.500 konvertibilnih maraka, i druga novčani iznos od 1.500 konvertibilnih maraka.

„Članak CIN-a pomogao je u izradi Nacrta javne politike o udomiteljstvu. Sada nam je želja pomoći Federalnom ministarstvu turizma i okoliša da uz sudjelovanje javnosti dođe do što boljeg teksta zakona o zaštiti okoliša. Nedavne poplave najbolje su nam pokazale kakve mogu biti posljedice odnosa prema životnoj sredini. Vjerujemo da bolja legislativa može pomoći u efikasnijem regulisanju ove oblasti, kako bi nas u budućnosti priroda što manje kažnjavala,“ rekao je Christian Haupt, direktor Projekta jačanja institucija vlasti i procesa u BiH (SGIP).

Ocjenjivački žiri će u obzir uzeti prijavljene novinarske radove o zaštiti životne sredine objavljene u periodu od 15. juna 2014. do 26. oktobra 2014. godine. Radove za nagradu mogu predlagati medijske kuće ili agencije, urednici svih medija ili sami novinari autori. Žiri sačinjavaju predstavnici Udruženja „Aarhus centar u BiH“, Vijeća za štampu u BiH, Udruženja BH novinari, Centra za razvoj medija i analize (CRMA) i projekta SGIP.

Prijedlozi se šalju poštom na adresu USAID/SGIP, (H. Kreševljakovića 19/V, 71000 Sarajevo) najkasnije do 31. oktobra 2014., uz priložene originale i fotokopije objavljenih tekstova ili CD/DVD s objavljenim izvještajima, kao i elektronski na adresu info@sunybih.org, s naznakom „Za novinarsku nagradu“. Sve informacije o uslovima prijave mogu se pronaći na profilu www.facebook.com/USAIDBIH, internet stranici www.cid.suny.edu i stranicama udruženja čiji su predstavnici u Žiriju. 

Projekt SGIP, od maja 2013. radi na jačanju kapaciteta institucija vlasti kako bi se usvojile, provele i osigurale efikasnije politike, zakoni i budžeti koji se odnose na ključna pitanja pristupanja Europskoj uniji.

izvor: Frontal
Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog