Vijesti
Projekat stambenog zbrinjavanja: BiH do sada odobreno oko 80 miliona KM
Menadžerski tim Projekta stambenog zbrinjavanja u BiH upoznao je donatore i predstavnike partnerskih organizacija sa realizacijom Regionalnog stambenog programa u okviru koga je BiH do sada odobreno oko 80 miliona KM.
Predstavnike partnerskih organizacija predvodili su šef odjeljenja Generalnog direktorata za proširenje u Evropskoj komisiji Nikola Bertolini i šef Sekcije operacija za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju u Delegaciji EU u BiH Masimo Mina.
Prezentaciji je prethodio sastanak sa ministrom za ljudska prava i izbjeglice BiH Semihom Borovac, te predstavnicima entitetskih i vlade Brčko distrikta na kojem je istaknut značaj Regionalnog stambenog programa. Ovim programom, čija je vrijednost oko 1,2 milijarde KM, predviđeno je rješavanje stambenog pitanja za gotovo 27.000 domaćinstava, odnosno oko 74.000 izbjeglih i raseljenih osoba u BiH, Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Od ukupnog iznosa na BiH se odnosi oko 200 miliona KM, a Borovčeva je rekla da je BiH do sada odobreno oko 80 miliona KM kroz četiri potprojekta u okviru kojih će biti osigurano stambeno zbrinjavanje oko 1.870 porodica u više od 70 gradova i opština širom BiH. "Izgradnja je u toku, a naredne sedmice planirano je i svečano uručenje ključeva novoizgrađenih i obnovljenih kuća u Olovu. Do kraja ove godine biće useljeno još 200 porodica, a u narednoj godini više od 1.400", rekla je Borovčeva.
Ona kaže da je riječ o povratku izbjeglica iz BiH koje borave u susjednim državama, te povratku odnosno lokalnoj integraciji interno raseljenih lica u BiH, saopšteno je iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. Borovčeva je posebnu zahvalnost izrazila na nedavno odobrenom grantu podrške od 700.000 evra, dodajući da je za uspješno okončanje ovog programa neophodna dodatna finansijska podrška, kao i ubrzanje procesa verifikacije korisnika koje se provode u susjednim zemljama, a prije svega u Hrvatskoj koja treba da izvrši provjeru oko 3.500 izbjelica iz BiH. "Zajedničko rješavanje ovog problema vodi nas ka jačanju dobrosusjedskih odnosa, vraćanju povjerenja, ekonomskom jačanju, te ostvarenju prioritetnog cilja -većoj stabilnosti i bezbjednosti u regionu čija budućnost je unutar EU", navela je Borovčeva.
Borovčeva i Bertolini ocijenile su da je, osim stanogradnje, izgradnje puteva i komunalne infrastrukture, za održiv povratak neophodno osigurati i uslove za zapošljavanje, školovanje i pružanje zdravstvene zaštite.
Izvor: RTRS