Petak, 10.07.2026.
23.3 C
Sarajevo

Uskoro publikacija "Namjernom silom na Republiku Srpsku"

"U istraživanju se, između ostalog, došlo do zaključaka da su u napadima na Republiku Srpsku upotrijebljeni najsavremeniji tipovi oruđa i oružja, što je nanijelo višemilionsku materijalnu štetu, ali su najveće posljedice surove NATO kampanje ljudske žrtve", istakao je direktor Centra Milorad Kojić. 

On je u izjavi naglasio da je NATO avijacija bombardovala položaje Vojske Republike Srpske, ali i civilne ciljeve pod izgovorom da se koriste u vojne svrhe tako da su u bombardovanju stradali i civili među kojima je, nažalost, bilo i djece. 

"Osim direktnih posljedica kojih su NATO napadi imali na Republiku Srpsku, treba naglasiti i indirektne posljedice koje je ova akcija izazvala. Na ovaj način, omogućena je prednost bošnjačkim i hrvatskim jedinicama koje su krenule u opštu ofanzivu na srpske položaje, što je, u krajnjem slučaju, dovelo do masovnog progona srpskog stanovništva sa okupiranih dijelova teritorije Republike Srpske", podsjetio je Kojić. 

Prema njegovim riječima, nesporno je i to da je upotrijebljena municija sa osiromašenim uranijumom, te da se najmoćnija vojna sila na svijetu otvoreno stavila na raspolaganje jednoj od zaraćenih strana u sukobu, što je, između ostalog, nametnulo potrebu da se uradi sveobuhvatno istraživanje. 

"S ciljem utvrđivanja istine, te relevantnih istorijskih činjenica u vezi sa ratnim dešavanjima u BiH, ovo istraživanje ima višestruku vrijednost", rekao je Kojić. 

NATO bombardovanje Republike Srpske, kodnog imena "Operacija namjerna sila", predstavljalo je vojnu intervenciju snaga Alijanse, sa SAD na čelu, u rata u BiH i sa kraćim prekidima trajalo je 16 dana. 

Prema podacima Centra, u operaciju je bilo uključeno više od 5.000 vojnika NATO-a iz 15 zemalja i više od 400 letjelica, uključujući 222 borbena aviona koji su izveli 3.515 letova. 

Ukupno je bačeno 1.026 bombi, težine 10.000 tona. Pored dejstava NATO avijacije, istovremeno su dejstvovale i Snage za brzo djelovanje sa položaja na Igmanu, a ispaljeno je i 13 projektila tipa "tomahavk". 

Direktor Centra je pojasnio da podaci o ovim događajima nisu bili potpuni i sistematizovani, a da je prilikom istraživanja korišćena sva raspoloživa dokumentacija. 

"Koristili smo vlastitu dokumentaciju, a pomogla nam je i Radio-televizija Republike Srpske koja nam je ustupila obiman video materijal. Takođe, podatke smo dobili od Arhiva Republike Srpske, kao i Ministarstva unutrašnjih poslova, a korišćeni su i podaci Republičkog zavoda za statistiku, te Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske", istakao je Kojić. 

On je naveo da su zahtjevi za dostavljanje dokumentacije o civilnim žrtvama i materijalnoj šteti upućeni i svim opštinama u Republici Srpskoj koje su bile pogođene dejstvom NATO snaga. 

Prilikom izrade publikacije korišćeni su i svi ostali raspoloživi izvori, literatura domaćih i stranih autora. Publikacija se trenutno prevodi i na engleski jezik. 

 

Izvor: srna
 

Popularno ove nedelje

Пред публиком изложбени пројекти који отварају питања имагинације и нових тумачења умјетности 20. вијека

У Музеју савремене умјетности Републике Српске синоћ су отворене...

SZO upozorava: Svaka peta osoba će oboljeti od raka, bolest će pogoditi gotovo sve porodice

Novi izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije upozorava da će svaka...

Rojters: Putin odbacuje mirovne pregovore, priprema eskalaciju rata u Ukrajini

Ruski predsjednik Vladimir Putin odbacuje pozive na pregovore o...

Od vakcinisanja do klimatskih promjena: zašto su dokazi važni?

Prije nekoliko decenija jedan od najuglednijih pedijatara na svijetu,...

Francuska prvi polufinalista Mundijala: Marokanci pali za šest minuta

Fudbalska reprezentacija Francuske prvi je polufinalista Svjetskog prvenstva nakon...

Teme

SZO upozorava: Svaka peta osoba će oboljeti od raka, bolest će pogoditi gotovo sve porodice

Novi izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije upozorava da će svaka...

Rojters: Putin odbacuje mirovne pregovore, priprema eskalaciju rata u Ukrajini

Ruski predsjednik Vladimir Putin odbacuje pozive na pregovore o...

Od vakcinisanja do klimatskih promjena: zašto su dokazi važni?

Prije nekoliko decenija jedan od najuglednijih pedijatara na svijetu,...

Francuska prvi polufinalista Mundijala: Marokanci pali za šest minuta

Fudbalska reprezentacija Francuske prvi je polufinalista Svjetskog prvenstva nakon...

Radio-televiziji Republike Srpske blokirani svi računi

Svi računi Radio – televizije Republike Srpske (RTRS) su...

Влада Српске повећала пензије за 3,55 одсто, ево колико ће износити најниже

Влада Републике Српске донијела је данас Одлуку о ванредном...

Danas nastavak sjednice NSRS

Razmatranjem Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o...

Povezani članci

Popularne kategorije