
Svijet
Starmer: Slanje mirovnih trupa u Ukrajinu je realna opcija
Britanski premijer Kir Starmer potvrdio je sinoć mogućnost slanja kopnenih trupa u Ukrajinu.
"Vojni planovi Koalicije voljnih uključuju podršku kopnom, morem i na kopnu, uključujući slanje trupa u Ukrajinu. Vojni planovi su razvijeni koliko je potrebno. Sada bi mogli da budu operativni", rekao je Starmer na zajedničkoj konferenciji za novinare sa njemačkim kancelarom Fridrihom Mercom u Londonu, odgovarajući na pitanje da li je slanje mirovnih snaga u Ukrajinu realna opcija.
Prema njegovim riječima, prva stvar koju treba uraditi je da se ruski lider Vladimir Putin "dovede za pregovarački sto" i postigne "bezuslovni prekid vatre", prenosi BBC.
Naveo je i da bi sankcije mogle da igraju ulogu, kao i da je cilj Koalicije voljnih da osigura da Rusija ne prekrši primirje kako bi se obezbijedio "trajni mir".
"Bila bi greška odlagati planiranje dok ne počne prekid vatre. I komandna struktura je na mjestu", rekao je Starmer, prenosi Tanjug.
Britanski premijer je ukazao na važnost nastavka pomoći Kijevu u odbijanju ruske vojne operacije, jer, kako je naveo, "na kraju krajeva, naša bezbjednost počinje u Ukrajini".
On je dodao da London i Berlin "rade na tome da se što pre obezbijedi najbolji komplet" vojne pomoći za Ukrajinu, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama i drugim saveznicima.
Starmer je ocijenio da je bilateralni sporazum koji su Velika Britanija i Njemačka potpisale ranije juče "zaista bez presedana" i da se fokusira na odbranu, industriju, nauku i ilegalne migracije.
Merc je rekao da se Velika Britanija, Francuska i Njemačka slažu po pitanjima politike kao što su migracije i bezbjednost, ali je sugerisao da je Bregzit bio prepreka za saradnju.
On je naveo da lično "žali" zbog odluke Velike Britanije da napusti Evropsku uniju i izrazio uvjerenje da Evropa mora zajedno da odgovori "na velike izazove našeg vremena".
"Potrebno nam je jedinstvo pred licem Rusije koja trese evropsku bezbjednosnu arhitekturu i transatlantske veze koje prolaze kroz dalekosežnu transformaciju kakvu nismo vidjeli veoma dugo", istakao je njemački kancelar.
Starmer i Merc potpisali su prethodno juče Kensingtonski sporazum, najznačajniji sporazum o saradnji između Velike Britanije i Njemačke od Drugog svjetskog rata, saopšteno je iz britanske vlade.
Sporazum se fokusira na poboljšanu saradnju u oblasti migracija, trgovine i bezbjednosti, što označava značajno poboljšanje u anglo-njemačkim odnosima, navodi se u saopštenju.
Dokument uključuje obaveze dvije zemlje da će se međusobno pomagati u slučaju oružanog napada, isporučiti novi sistem raketa dugog dometa u narednoj deceniji i blisko sarađivati u pogledu izvoznih dozvola za zajedničke sisteme naoružanja.
Kao dio sporazuma postignutog, Berlin je pristao da dozvoli nekim putnicima iz Velike Britanije koji dolaze da koriste elektronske kapije za pasoše, a obe zemlje su se obavezale da prošire "bilateralne školske i omladinske razmjene".
Mercova posjeta Velikoj Britaniji uslijedila je nakon formalnije državne posjete francuskog predsjednika Emanuela Makrona prošle nedjelje, prve posjete jednog evropskog lidera od Bregzita.
Foto: Tanjug/AP
Izvor: tanjug