Vijesti

Ko želi da se Bošnjaci izjašnjavaju kao Turci

Pozivanje građana Sandžaka da se registruju kao Turci velika je podvala Bošnjacima koji žive na tom prostoru, a iza tog poziva se kriju opasne namjere, saglasni su vodeći bh. intelektualci, akademik Muhamed Filipović te dekan Filozofskog fakulteta u Sarajevu Salih Fočo.

Udruženje Turaka u Srbiji, s izvjesnim Alijom Šahovićem na čelu, koje je u Novom Pazaru formirano prije manje od godinu, krajem prošlog mjeseca pozvalo je građane da se registruju u tom udruženju, a pod plaštom da bi se formirala turska nacionalna manjina.

Međutim, ovaj poziv izazvao je buru reakcija i uznemirilo stanovništvo, jer nije samo shvaćen kao provokacija već kao dublja, skrivena namjera da se uruši bošnjački identitet u Sandžaku.

Prema izvještavanju pojedinih medija, ono što je iznenadilo Bošnjake Novog Pazara, kako kažu, jeste činjenica da se nad bošnjačkim narodom, od kojeg očekuju najveću pomoć, pokušava provesti “turkizacija" i stvoriti jedna manjina nauštrb druge.

Akademik Filipović ovu pojavu ocjenjuje izrazito negativnom. Ne isključuje mogućnost da je sve usmjereno prema tome da se Bošnjacima na tom prostoru oduzme politički i svaki drugi legalitet i legitimitet.

-Kakav smisao ima da se ljudi tamo registruju kao Turci? To može biti samo prihvaćanje turske politike. Јednostavnim izjašnjenjem oni ne postaju Turci, nego tek prihvatanjem turskog nacionalnog identiteta, koji podrazumijeva i promjenu imena i svega ostaloga - ističe Filipović.

Profesor Fočo cijeni da "u ovoj situaciji, kada se na svaki način stanovnici Sandžaka i Bosne nastoje dovesti u neku vezu sa po Evropu opasnim ljudima, to predstavlja provokaciju i na nju ne bi trebalo nasjesti".

-To je uvezan način zbunjivanja te izazivanja jednog većeg rasula na ovim prostorima. Naime, turska manjina danas ne postoji i nemoguće je to identifikovati jer je sandžačko stanovništvo potpuno autohtono. Ono ima svoju istoriju, identitet, tradiciju - kaže profesor Fočo.

Terorističke grupe

On smatra da to može biti samo u interesu grupa "koje ne misle dobro ni islamu na ovim prostorima, a pogotovo ne sandžačkom narodu, koji je teritorijalno raspolućen između Srbije, Crne Gore i BiH".

-Čak sam sklon mišljenju da ovakve opasne podvale idu u prilog raznim terorističkim grupama - zaključuje profesor Fočo.

Akademik Filipović smatra da cilj može biti i da se stvori svojevrsni mostobran za tursku politiku u Sandžaku odnosno Bosni, "jer to ne bi ostalo bez refleksija na BiH, gdje živi otprilike isto toliko Sandžaklija".

-Ovo se može tumačiti samo kao pokušaj turske strane ili srpske strane da se nađu sejde bajramovići, koji će iskoristiti tešku situaciju u kojoj se nalaze Bošnjaci u Srbiji i činjenicu da imaju veliku dijasporu u Turskoj da bi se preorijentirali - potcrtava Filipović.

Izvor: RTRS
Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog