Kultura

U Banjaluci otvorena međunarodna putujuća izložba “Tolerancija” Mirka Ilića (FOTO)

Juče je po prvi put u Banjoj Luci, u ulici Bana Milosavljevića, renomirani svjetski dizajner, Mirko Ilić predstavio svoju izložbu Tolerancija.

Izložbi je prethodilo predavanje koje je na temu “Dizajnerski aktivizam” Ilić održao u Muzeju savremene umjetnosti.

Međunarodna putujuća umjetnička izložba Tolerancija, svjetski poznatog dizajnera Mirka Ilića, predstavlja radove najuticajnijih savremenih grafičkih dizajnera iz cijelog svijeta.

Umjetnici čiji su radovi prikazani ovdje odazvali su se na poziv Mirka Ilića, grafičkog dizajnera i ilustratora iz Njujorka, inicijatora izložbe, da kreiraju plakate sa zadatkom prikazivanja značenja rijeći tolerancija u njihovom kontekstu.

Izložba Tolerancija namijenjena je za predstavljanje u javnom prostoru kako bi bila dostupna svim građanima i ukazala na značaj poštovanja prava i dostojanstva svakog poiedinca. Ova putujuća izložba do sada je prikazana u brojnim gradovima Evrope i svijeta, a sa svakim novim gradom u kojem je predstavljena, jedan od najistaknutijih dizajnera te zemlje je uzeo ućešće sa svojim plakatom.

Tolerancija je do sada prenijela poruke inkluzije i prihvatanja na skoro pola miliona građana širom svijeta u vise od 40 zemalja uključujući i Ljubljanu (Slovenija), Rijeku (Hrvatska), Cetinje (Crna Gora), Sarajevo (BiH), Beograd (Srbija), Breda (Holandija), Madrid (Spanija), Menlo Park u Kaliforniji (SAD), Izmir (Turska), Santo Domingo (Dominikanska Republika), Harkov (Ukrajina), Peking (Kina), Johanesburg (Juzna Afrika), Kusko (Peru), Bogota (Kolumbija) i mnogim drugim gradovima širom svijeta.

Mirko Ilić je svjetski priznat grafički dizajner. Rođen u Bijeljini, svoje formativne godine prvodi u Jugoslaviji, a potom se seli u Ameriku gdje živi i radi posljednjih 36 godina.

Prvi strip je objavio 1976. godine, a bio je urednik stripa i ilustracija u Studentskom listu i časopisu Polet, Tokom osamdesetih godina XX vijeka radio je za popularne revije i nedeljnike Start, Danas, Vijesnik, Studio i dr. Značajne dizajnerske radove ostvario je u vrijeme „Novog talasa“, ilustrujući omote popularnih muzičkih albuma  poput Prljavog kazališta, Bijelog dugmeta i dr. Dizajnirao je brojne filmske plakate i postere među kojima je najpoznatiji za film „Ko to tamo peva” 1980. godine. U SAD-u je, između ostalih, sarađivao s NJujork Tajmsom i Tajmom, gdje je radio kao umjetnički direktor.

Od 1995. u središtu Menhetna otvara svoj vlastiti dizajnerski studio Mirko Ilić Corp. u okviru koga djeluje i danas. Objavio je desetak knjiga o dizajnu samostalno ili u koautorstvu sa piscem i novinarom Stivenom Helerom. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja. Djela su mu zastupljena u zbirkama prestižnih svjetskih muzeja među kojima se izdvajaju Smitsonijan muzej u Vašingtonu, MoMA u NJujorku i SFMoMA u San Francisku. Živi i radi u Njujorku.

Realizaciju cjelokupnog programa u Banjaluci podržava Evropska unija u Bosni i Hercegovini (EU Info Centar) povodom obilježavanja 2022. – Evropske godine mladih.

 

Frontal

Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog