Vijesti

Hrvatska objavila Prijedlog zakona o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada

Ministarstvo ekonomije Republike Hrvatske je pustilo u e-savjetovanje Prijedlog zakona o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

Kako se navodi u ovom zakonu, jasno je precizirano da je riječ o lokaciji kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori, u opštini Dvor na Uni.
 
"Prihvatljivost zahvata Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na dijelu lokacije bivšeg vojno-skladišnog kompleksa Čerkezovac ocijeniće se u postupku procjene uticaja zahvata na okolinu. Postupak e-savjetovanja traje do 26. jula, a predloženo je da se zakon usvoji po hitnom postupku", piše u zakonu.
 
Dalje piše da će Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada biti organizaciona jedinica Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada Nuklearne elektrane Krško.
 
"U centru će se zbrinjavati institucionalni radioaktivni otpad s teritorije Hrvatske, te polovina nisko i srednje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane "Krško", stoji u dokumentu.
 
Na ovo je reagovao Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske koji je kazao da hrvatski prijedlog predstavlja elementarno kršenje pravnih normi i međunarodnog prava,
 
"Ministarstvo na čijem sam čelu tražilo je da se zaštite interesi BiH kao potencijalno pogođene strane. Kako je moguće da se zakonom odredi lokacija za nuklearni objekat, a nije završena studija uticaja izgradnje odlagališta na životnu sredinu?", upitao je Vipotnik.
 
Prema njegovim riječima, Hrvatska je potpuno otvorila karte prijedlogom zakona, kojim je nedvosmisleno rečeno da će se Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada graditi na lokaciji kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori, u opštini Dvor.
 
"Ministarstvo je od pravnika iz Ekspertskog tima i međunarodnog pravnog konsultanta, francuske kuće "Labord", tražilo da, bez odgađanja, reaguje u okviru svojih nadležnosti i zaštiti interese BiH kao potencijalno pogođene strane. Tražimo od Savjeta ministara i Predsjedništva BiH da se, konačno, institucionalno uključe u rješavanje pitanja izgradnje nuklearnog objekta na samoj granici BiH, jer ovo prevazilazi sferu zaštite životne sredine i zdravlja ljudi i postaje prioritetno politički, ali i bezbjednosni problem!", naglasio je Vipotnik za Srnu.
 
Mario Crnković, predsjednik Udruženja "Green Team" iz Novog Grada i dugogodišnji aktivista protiv odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, rekao je za "Nezavisne novine" da ovo nije ništa drugo do zakonsko pokriće Hrvatske da političku volju materijalizuje u vidu izgradnje nuklearnog objekta na granici s Bosnom i Hercegovinom. "Politički "eci-peci-pec" prilikom forsiranja da Trgovska gora ostane kao jedina lokacija za radioaktivne i druge opasne otpade, kao i čitav proces koji to sve prati predstavlja najprizemnije ruganje građanima, susjednoj zemlji, ali i onim simpatičnim promotivnim materijalima koji objašnjavaju šta je Evropska unija", kazao je Crnković.
 
Dodao je da je Hrvatska imala na raspolaganju četiri lokacije, Psunj, Papuk, Trgovsku goru i Moslavačku goru.
 
"Od te četiri, tri su izbacili u Saboru, a ostavili su samo Trgovsku goru koja je vidi čuda bila na području bivše Republike Srpske Krajine, očigledno kao nagrada tom području i jasan simbol odnosa prema Bosni i Hercegovini. O samom zakonu daleko bolje mogu pravnici, ali zaista je kompletna situacija apsurdna. Forsiraju granicu sa BiH, preko 25 godina razvlače čitav proces i sada taktički odabiri leks specijalis i zakon po hitnom postupku. Praktično, donose takav zakon na takav način da bi napravili prečicu i što prije krenuli u izgradnju nuklearnog objekta uz samu granicu sa BiH, bez punog poštovanja životne sredine, demokratskih i međunarodnih procedura. Ovdje je najmanje riječ o zakonodavnom okviru, već o pokušaju da se jedna loša i politički sporna odluka ozakoni kroz hitni postupak, mimo dijaloga i protiv volje pogođenih zajednica. "Green Team" se već 10 godina suočava sa ovom problematikom, zaista smo na izmaku snaga. Pozivamo institucije, međunarodne organizacije, kapacitete u sferi diplomatije, stručnu zajednicu i sve one koji osjete da mogu doprinjeti pravdi, da pomognu, jer sve ide u jako lošem smjeru", zaključio je Crnković.
 
 
Izvor: nezavisne.com
Twitter
Anketa

Može li FK Borac u revanšu eliminisati Santa Kolomu uprkos visokom porazu u Banjaluci?

Rezultati ankete
Blog