Kako su sudije navele u kratkom obrazloženju, odluka DS nema karakter “opšteg pravnog akta”, već je to interni propis partije koji nije pravno obavezan. Uprkos tome što je napisana u formi naloga, ova odluka može da predstavlja samo instrukciju članovima DS koji su izabrani za poslanike u parlamentu.

Osim toga, sudije smatraju i da se odnosi između poslanika i političke stranke sa čije je liste izabran, zasnivaju samo na slobodnoj volji i odlukama samog poslanika. U Jeremićevom slučaju, i svim ostalim slučajevima, to znači da odluke partija ne mogu formalno-pravno da utiču na njegovu funkciju poslanika ako on to ne želi.

Pored toga, zakon svih zakona propisuje i da samo poslanik može da odluči da li će svoj mandat u Skupštini staviti na raspolaganje svojoj partiji ili ne. Jeremić je već odlučio da mandat ne vrati, a od njega, kao i ostalih ministara te stranke iz bivše vlade, to je zatražio novoizabrani lider DS Dragan Đilas.

Jeremić bi, ukoliko želi da i dalje osporava odluku DS, trebalo da pokrene postupak pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu.

Jeremić nisam više član DS

Obaviješten sam da se Ustavni sud proglasio nenadležnim u vezi sa mojom inicijativom za ocjenu ustavnosti odluke Glavnog odbora Demokratske stranke (DS), kojom se od narodnih poslanika zahtijeva da ustupe svoje mandate partiji, izjavio je za Blic predsjednik Generalne skupštine UN i poslanik Vuk Jeremić i naglasio da više nije član DS.

Poštujem odluke državnih institucija i cijenim što je Ustavni sud odlučio da postupi u izuzetno kratkom roku, naglasio je Jeremić.

On i dalje čvrsto vjeruje da se "samovolji ljudi, poput Dragana Đilasa, mora stati na put, u interesu izgradnje demokratskog društva".

"Ukoliko to nije moguće kroz sud, onda se to mora činiti političkim sredstvima. Od danas više nisam član Demokratske stranke", zaključio je Jeremić.

 

(Novosti/Frontal)