Vijesti

EUFOR pojačava snage u BiH

Predizborno vrijeme je uvijek prilika za podizanje međunacionalnih tenzija u BiH, ali i prilika sindikatima i brojnim drugim grupacijama građana da izraze nezadovoljstvo onim što je vlast uradila ili bolje rečeno nije uradila.

Kako se približavaju izbori EUFOR pojačava snage radi sprečavanja građanskih nemira. Vidljivo je to iz navoda na stranici vlade Velike Britanije, ali stručnjaci za bezbjednost vjeruju da do značajnijeg narušavanja bezbjednosne situacije neće doći.

Uoči oktobarskih izbora iz Velike Britanije u sastav EUFOR-a stiže 100 vojnika kao i više oklopnih vozila, s ciljem očuvanja mira i stabilnosti u BiH, a neke od njih su građani mogli vidjeti ovih dana na ulicama Sarajeva.

Predsjedavajuća komisije za odbranu i bezbjednost Parlamenta BiH Dušanka Majkić je ovo prokomentarisala ovako:

"Mi imamo saradnju sa EUFOR-om, ali to ne znači da komandant EUFOR-a svoje operativne podatke koji su vezani za rad vojnika zemalja koje učestvuju u evropskim snagama u BiH razmjenjuje sa Komisijom, to nije ni njegov, ni naš posao. Vjerovatno prema njegovoj ocjeni ima potrebe za tim, s obzirom na situaciju u zemlji i na tako strašnu predizbornu kampanju koja se očekuje, to kod stranaca izaziva potencijalni strah da bi se nešto moglo dogoditi, pa pretpostavljam da je to razlog. To, šta mi vidimo ili ne vidimo da se dešava, ponekad nije dovoljno, i važnije je kako nas vide drugi", smatra Majkićeva.

Dodala je da pretpostavlja, s obzirom da je general Dieter Heidecker, komandant EUFOR-a, koji je snažno bio angažovan i tokom poplava, da će svi vojnici imati i konkretne zadatke.

"Nadam se da dodatni pripadnici EUFOR-a neće biti potrebni zato što Heidecker misli da će se bezbjednosne prilike u BiH narušiti. Ovome ide naruku i njegova procjena stanja bezbjednosti i ovaj cirkus koji je napravljen u pokušaju smjene direktora SIPA-e, jer je praktično time narušen bezbjednosni sistem i niko ne može predvidjeti šta se može dogoditi sutra. To su sve stvari za koje smo sami krivi", ocijenila je Majkićeva.

Predsjedavajuća Komisije je, očekivano, uputila kritike na račun Tužilaštva BiH, optužujući tu instituciju da vrši pritiske na izvršnu vlast i "nezakonito utiče na odluke izvršne i zakonodavne vlasti, onda kada se SIPA-a mora braniti i tražiti zaštitu od Savjeta ministara, to znači da glavna policijska agencija ne može raditi svoj posao".

Dodala je da bi se zbog toga trebalo zabrinuti, ne komentirajući i zanemarujući kontra argumente koji ukazuju na to da je do paljenja Predsjedništva BiH tokom februarskih protesta došlo jer SIPA-a, odnosno njen direktor, nije reagovao.

Prof. dr. i stručnjak za pitanje bezbjednosti Vlado Azinović kaže da smatra da većih bezbjednosnih problema ne bi trebalo biti.

"Izazovi i krize su uvijek mogući i BiH nije nikakvo posebno mjesto gdje bi trebalo da se očekuje neka posebna kriza i posebno žarište. Nažalost, situacija pred izbore je uvijek prilika za nerede.

Mislim da sukoba kakve smo imali devedesetih godina više ne može biti, ali živimo u svijetu koji je pun raznih bezbjednosnih izazova, što prirodnih katastrofa, što izazvanih ljudskim faktorom", ocijenio je Azinović.

Profesor Azinović još dodaje da uprkos tome što ne smatra da je BiH posebno izloženo područje pogodno za nerede, ipak, navodi da bi trebalo imati u vidu da obično pred izbore naše političke elite manipulišu strahom da bi obezbjedile podršku svojih izbornih baza za, kako je rekao, inače nepostojeće političke platforme.

"Mislim da je ojačavanje operativnih sposobnosti EUFOR-a jedan signal da EU prije svega neće tolerisati eskalaciju i zloupotrebu nasilja u vrijeme pred izbore. Mislim da nema osnova vjerovati da će biti većih nereda, ali naravno ne možemo proricati budućnosti", kaže Azinović.

izvor: TVBN

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog