Tehnologija

Istorijska odluka suda: Gugl je monopolista i protivzakonito dominira internet pretragom

„Gugl“ ilegalno iskorišćava dominantnost svog internet pretraživača kako bi zgnječio konkurenciju i ugušio inovacije, istorijska je odluka suda u SAD koja bi mogla da dovede do seizmičkih promena u tehnološkom svetu.

Nakon što je proučio sve dokaze, uključujući i svedočenja visokih čelnika „Gugla“, „Majkrosofta“ i „Epla“ tokom procesa koji je počeo prošle godine, okružni sudija u Vašingtonu Amit Mehta saopštio je svoju odluku.

„Pažljivo pregledavši sve dokaze i uzevši u obzir svedočenja, sud je došao do zaključka: 'Gugl' je monopolista i ponašao se tako da zadrži svoj monopol“, napisao je Mehta u svojoj 277 stranica dugačkoj odluci.

„Dominacija 'Gugla' na tržištu internet pretrage je dokaz monopola“, navodi sud, dodajući da kompanija kontroliše 89,2 odsto tržišta, a kada se uzmu mobilni uređaji taj udeo raste na čak 94,9 odsto.

Dugoočekivana odluka američkog okružnog sudije došla je godinu dana nakon što je američko Ministarstvo pravde pokrenulo niz mera i tužbi protiv „Gugla“ u najvećem antimonopolskom okršaju u poslednjih nekoliko decenija.

Odluka suda je ogroman udarac za „Alfabet“ u čijem vlasništvu je i „Gugl“ i mogla bi da potpuno promeni poslovanje tehnoloških kompanija. Stručnjaci je opisuju kao egzistencijalnu pretnju po „Gugl“ i njegovu dominaciju u pretraživanju interneta i veoma profitabilnom poslu onlajn marketinga.

Kazne i drugi pravni lekovi biće odlučeni u narednom saslušanju, ali su vlasti tražile „strukturno olakšanje“ koje bi u teoriji moglo da znači i razbijanje kompanije.


Milijarde potrošene da se uguši konkurencija


Iz „Alfabeta“ su saopštili da će se žaliti na odluku suda.

„Sud prepoznaje da 'Gugl' nudi najbolji pretraživač, ali zaključuje da mi ne bi smeli da ga učinimo lako dostupnim“, navode iz kompanije.

Američki državni tužilac Merik Garland nazvao je odluku „istorijskom pobedom za američki narod“.

„Nijedna kompanija, koliko god bila velika ili uticajna, nije iznad zakona. Ministarstvo pravde će nastaviti da snažno sprovodi antimonopolske zakone“, istakao je Garland,

Američki federalni regulatori su takođe podneli tužbe protiv drugih tehnoloških džinova „Meta platformi“, „Amazona“ i „Epla“, takođe za nezakonito monopolističko ponašanje.

Tužioci su u slučaju protiv „Gugla“ sudu izneli dokaze da je kompanija metodično gušila konkurenciju kako bi zaštitila svoj pretraživač koji je postao centralni deo njene digitalne marketinške mašinerije koja je generisala skoro 240 milijardi dolara prihoda prošle godine.

„Guglov monopolski položaj mu je omogućio da naplaćuje oglašivačima neopravdano visoke cene za svoje usluge, istovremeno uživajući luksuz da ne mora da investira više vremena i novca u popravljanje kvaliteta svog pretraživača“, istakli su tužioci.

Argument koji je sudija Mehta posebno istakao kao problematičan jeste to što je „Gugl“ godišnje trošio milijarde dolara kako bi kod proizvođača pametnih telefona i drugih uređaja obezbedio da njegov pretraživač bude instaliran i postavljen kao podrazumevan, odnosno "default" opcija.

Primera radi, samo 2021. godine kompanija je potrošila 26 milijardi dolara kako bi kod proizvođača obezbedila taj status svom pretraživaču.

Mehta je o važnosti statusa „podrazumevanog“ pretraživača naveo primer „Majkrosoftovog“ Binga, koji ima udeo od 80 odsto tržišta korisnika Edž pretraživača. Sudija je rekao da to pokazuje da drugi pretraživači mogu da budu uspešni ukoliko Gugl nije odmah ponuđen kao „podrazumevana“ opcija.

 

Izvor: rts.rs

 

Twitter
Anketa

Da li će BiH postojati za 25 godina?

Rezultati ankete
Blog