Бразил први, бламажа Аргентине

САО ПАОЛО - Фудбалери Бразила побиједили су Парагвај 2:1, у 14. колу јужноамеричких квалификација за Светско првенство 2010. године. Тим Карслоса Дунге је овом побједом овјерио прво мјесто на табели и сада има један бод више од Чилеа. Нови неуспјех остварила је селекција Аргентине.

Екипа легендарног Дијега Марадоне послије дебакла против Боливије (1:6) прије два мјесеца, и тешке побједе против Колумбије (1:0) прије четири дана, забиљежила је нови пораз.

Пораз у Киту само је потврдио мишљење бројних фудбалских стручњака да Марадона није ни приближно тренер какав је био играч и, притом, дао за право Хуану Рикелмеу који је одбио да игра за репрезентацију док је њен селектор Марадона, сматрајући га недораслим функцији коју обавља.

Разлоге за нови пораз Марадона ће вјероватно потражити у условима за игру, као што је то индиректно учинио послије дебакла против Боливије. Та утакмица у Ла Пазу одиграна је на надморској висини од 3.600 м, док је јутрошња у Киту играна на 2.800 метара надморске висине.

Мало ко ће, међутим, поверовати у те "аргументе" с обзиром да су Аргентинци против Еквадора имали три идеалне прилике прије него што су примили голове, а најидеалнију пропустио је Карлос Тевез не искористивши једанаестерац већ у 10. минуту. Пропусте "гаучоса" најприје је казнио Валтер Ајови у 73, а дотукао их Пабло Паласиос у 83. минуту.

Четири кола прије краја квалификација Аргентинци су пали на 4. мјесто са свега 22 бода, или само два више од петопласираног Еквадора. С обзиром да ће четири првопласирана тима изборити директно право учешћа на СП у Јужној Африци, Аргентини су угрожене позиције, јер, на 6. месту се налази Уругвај са 18, а слиједе Колумбија и Венецуела који имају по 17 бодова.

Бразил је у дербију кола побиједио Парагвај са 2:1, иако су Парагвајци повели голом Салвадора Кабанаса у 25. минут. Изједначио је Робињо у 40, а коначни резултат утакмице поставио је Нилмар у 50. минуту.

Овом побједом Бразилци су се издвојили на челу табеле са 27 бодова, или једним више од другопласираног Чилеа и три од Парагваја који је највећи дио квалификација провео на првом мјесту.

РЕЗУЛТАТИ

Чиле - Боливија 4:0 (1:0)
стријелци: Жан Боусежур у 43, Марко Естрада 73. и Алексис Санчес у 77. и 88. минуту.

Венецуела - Уругвај 2:2 (1:0)
стријелци: Ђанкарло Малдонадо у 9. и Хосе Мануел Реј у 75. минуту за Венецуелу, а Луис Суарез у 60. и Диего Форлан у 73. минуту за Уругвај.

Бразил - Парагвај 2:1 (1:1)
стријелци: Робињо у 40. и Нилмар у 50. минуту за Бразил а Салвадор Кабањас у 26. за Парагвај.

Колумбија - Перу 1:0 (1:0)
стријелац: Радамел Фалкао Гарсија у 25. минуту

Еквадор - Аргентина 2:0 (0:0)
стријелци: Валтер Ајови у 73. и Пабло Паласиос у 83. минуту.