Хокеј: Подвиг Нијемаца, Руси разбили Канаду (Видео)

У полуфиналу Свјетског првенства у хокеју играће Шведска – Чешка, те изненађење турнира домаћин Њемачка и бранилац титуле Русија.

Нијемци су поново шокирали свијет хокеја јер су у четвтфиналу побиједили једну од бољих селекција на првенству Швајцарску са 1:0. Руси су лако добили Канаду 5:2 и реванширали се за пораз на ОИ.

Шведска је надиграла Данску 4:2, док је Чешка тек после пенала била боља од Финске са 2:1. Полуфинални мечеви на програму су у суботу.

Руси су лако савладали олимпијског шампиона. Већ после прва два периода „зборнаја“ је имала 3:0, а у последњем и четири гола предности.

Стријелци за побједника били су Афиногенов, Датсјук, Малкин и Федоров, док су част ривала у последњих десет минута спасли Таварес и Душен.

Јунак домаће репрезентације у побједи против Швајцарске био је Гогуле који је у 31. минуту савладао Мартина Гербера пред 12.500 гледалаца у Манхајму. По завршетку меча играли две селекције су се и потукли.

Најнеизвјесније било је у дуелу Чешке и Финске. Скандинавци су повели преко Контиоле већ у 55 секунду меча, а изједначио је Клепис почетком последње трећине.

Пошто није било побједника ни после продужетка извођени су пенали. Јан Марек и Лукас Каспар били су сигурни за Чешку, док је од Финаца успјешан био само Јарко Имонен.

Свјетско првенство, четвртфинале:

Шведска – Данска 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Финска – Чешка 1:2 (1:0, 0:0, 0:1, 0:0, 0:1) пенали

Русија – Канада 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)

Швајцарска – Њемачка 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Коначан пласман од 5-16. места: 5. Швајцарска, 6. Финска, 7. Канада, 8. Данска, 9. Норвешка, 10. Белорусија, 11. Летонија, 12. Словачка, 13. САД, 14. Француска, 15. Италија, 16. Казахстан.

Двије последњепласиране селекције елиминисане су у Дивизију 1.