Vijesti

Jovanović: Legija nije organizovao pobunu JSO

BEOGRAD - Bivši zamjenik komandanta rasformirane Jedinice za specijalne operacije (JSO), poznate kao "crvene beretke", Zvezdan Jovanović kazao je danas da Milorad Ulemek Legija nije organizovao njihov protest u novembru 2001. godine.

Jovanović danas pred Specijalnim sudom u Beogradu nije želio da iznese odbranu na suđenju za oružanu pobunu "crvenih beretki", ali je pristao da odgovara na pitanja optuženih.

"Sve je ovo, prepričavanje priča, ono što je do sada urađeno, urađeno je isključivo u nameri da se operu biografije pojedinih političara", rekao je Jovanović koji izdržava kaznu od 40 godina za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića 12. marta 2003. godine.

Sud je pročitao Jovanovićev iskaz pred istražnim sudijom iz oktobra 2011. godine, kada je rekao da Ulemek i vođa zemunskog kriminalnog klana Dušan Spasojević nisu organizovali protest jedinice.

Jovanović je kod istražnog sudije preuzeo odgovornost da je s Duškom Maričićem, tadašnjim komandantom jedinice, organizovao protest.

Jovanović je kod istražnog sudije kazao da je Ulemek prenio garancije premijera Đinđića da jedinica neće snositi nikakve posljedice zbog protesta i da ministra policije Dušana Mihajlovića neće smijeniti makar protestovali godinu dana.

Odgovarajući na pitanja optuženog Ulemeka, Jovanović je danas kazao i da su netačne tvrdnje iz optužnice da je JSO namjeravala da zauzme zgrade aerodroma, Vlade Srbije i Radio televizije Srbije.

"Da je jedinica htjela da izvrši oružanu pobunu, ona to ne bi najavljivala", dodao je Jovanović i naveo da je jedinica bila zloupotrijebljena hapšenjem braće Banović.

Odbranu je iznio i nekadašnji pripadnik jedinice Vladimir Potić koji je kazao da nikakve pobune JSO nije ni bilo.

Potić je rekao da JSO nije organizovala pobunu već da je to bio miran štrajk, jer je jedinica bila obmanuta hapšenjem haških optuženika braće Banović.

Pobuna JSO počela je 8. novembra 2001. poslije hapšenja braće Nenada i Predraga Banovića, optuženih pred Haškim tribunalom za ratne zločine počinjene u logoru Keraterm, u BiH. Kako tvrde pripadnici jedinice, bili su obmanuti jer im je rečeno da hapse kriminalce, a ne haške optuženike.

Kako stoji u optužnici, "crvene beretke" su poslije toga blokirale dio auto puta Beograd-Niš kod Sava centra u punoj ratnoj opremi, demonstrirajući moć zahtjevom za smjenjivanje tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Dušana Mihajlovića.

Pored Potića, sa slobode se brane Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić, Mićo Petraković i Veselin Lečić.

Optuženi su i Milorad Ulemek Legija, Zvjezdan Jovanović i Duško Maričić.

Agencije/Frontal

Komentari
Twitter
Anketa

Da li je opozicija u Srpskoj trebala učestvovati na mitingu u Banjoj Luci ili nije?

Rezultati ankete
Blog